Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2017, 00:00

Štát chce silnejšie postavenie v energetike

Po kauze predražených energií je opäť v hre vytvorenie štátneho energetického podniku, o ktorom sa hovorí už desať rokov.

Štát chce silnejšie postavenie v energetike
Zdroj: TASR

Desať rokov. Presne tak dlho sa uvažuje o vytvorení štátneho energetického holdingu. Čiže štátnej firmy, ktorá by spravovala všetky akcie štátu v biznise s energiami. Pred pár mesiacmi sa pritom zdalo, že tento nápad odznie „do stratena“. Nedostal sa ani do programového vyhlásenia vlády a ešte začiatkom roka hovoril minister hospodárstva Peter Žiga, že vytvorenie holdingu nie je jeho prioritou. Až doteraz. Kauza okolo predražených energií prinútila vládnu koalíciu, aby včera o vytvorení holdingu opäť rokovala.

Na holding tlačia národniari
Dôvodom na jeho vytvorenie má byť najmä tlak koaličných partnerov, predovšetkým SNS, ktorá si vytvorenie takéhoto holdingu ešte pred týždňom vytýčila ako jednu z podmienok na odvrátenie hroziacej koaličnej krízy. Dôvodom na vytvorenie holdingu má byť snaha o lepšie spravovanie portfólia akcií, ktoré štát drží v energetických podnikoch. Štát by tak vytvoril úplne nový podnik, ktorý by na seba „prevzal“ všetky akcie štátu v energofirmách.

Odborníci nie sú touto myšlienkou nadšení, i keď priznávajú isté pozitíva. Podľa šéfredaktora portálu venergetike.sk Martina Dar

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.