Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2017, 00:00

Holding sa dá vytvoriť do pár mesiacov

Vytvorenie štátneho energetického holdingu začalo naberať reálnejšie kontúry počas druhej Ficovej vlády. Vtedajší minister hospodárstva Tomáš Malatinský pre HN aj o tom, že pôvodne chcel štát pre holding hľadať minoritného akcionára na burze.

Holding sa dá vytvoriť do pár mesiacov
Zdroj: Pavol Funtál

O vytvorení holdingu sa hovorilo ešte počas toho, ako ste boli ministrom hospodárstva. Ako to vtedy prebiehalo?
Počas toho, ako som bol ministrom, došlo k veľkej zmene v akcionárskych štruktúrach energetických spoločností, pretože mnohí z pôvodných akcionárov prejavili záujem predať svoje podiely. Štát mal k tomu zaujať nejakú pozíciu, čo bolo pomerne náročné, keďže tempo diktuje predávajúci a my sme na to nemali vytvorené dostatočne silné organizácie – ani na ministerstve hospodárstva, ani na vtedajšom Fonde národného majetku. Chýbali tam dostatočné strategické, analytické pohľady a trvalé právne zastúpenie. Povedali sme si, že potrebujeme vytvoriť inštitúciu, ktorá bude hájiť záujmy štátu tak, ako sa to patrí. Vznikol model štátneho energetického holdingu, ktorý by obhajoval tie aktíva, ktoré štát v týchto spoločnostiach má.

Ako ďaleko ste sa vtedy v diskusiách dostali?
Pri diskusii s investormi sme dosiahli zmenu akcionárskych zmlúv tak, aby bolo holding možné vytvoriť. To bolo to najdlhšie a najproblematickejšie, no podarilo sa nám to dosiahnuť vo všetkých zásadných firmách.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.