Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2017, 12:47

Poslanci Smeru nevylučujú diskusiu aj o voľných nedeliach

Poslanci Smeru nevylučujú diskusiu aj o voľných nedeliach
Zdroj: TASR

Zatvorenie obchodov počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja by malo pomôcť niekoľko stotisíckam pracovníkom v sektore maloobchodu, aby prežili sviatočné dni v pokoji s rodinou.

Zhodujú sa na tom predkladatelia novely Zákonníka práce zo strany Smer-SD. Zároveň avizovali, že v budúcnosti by sa chceli vrátiť aj k návrhu zatvoriť obchody počas nedieľ.

"Tento návrh sa rodil diskusiou. Je výsledkom unikátnej dohody medzi zástupcami zamestnancov aj zamestnávateľov. Je to krok smerom k civilizovanej Európe," skonštatoval jeden z predkladateľov novely Ján Podmanický (Smer-SD).

Otváracie hodiny by mali byť upravené aj počas Veľkonočného pondelka. Tieto zmeny zapracovali poslanci do návrhu novely tiež. Pôvodne s tým v návrhu nepočítali. Súčasný Zákonník práce zaručuje, že zamestnanci nemôžu byť nútení pracovať 1. januára, počas Veľkonočnej nedele, 24. decembra po 12. hodine a Prvý sviatok vianočný.

"Našou ambíciou je rozšíriť tento okruh voľných dní na 15 dní a už dnes chcem avizovať, že spolu s predkladateľmi sme sa rozhodli navýšiť ho na 15,5 dňa. Pol dňa treba hľadať vo Veľkonočnom pondelku, kedy sme chceli vyjsť v ústrety zamestnávateľom, ale po rôznych rozhovoroch s odborármi, ale aj so samotnými zamestnávateľmi sme usúdili, že by bolo vhodnejšie, keby celý deň na Veľkonočný pondelok boli prevádzky zatvorené," avizoval druhý z predkladateľov Marián Kéry (Smer-SD).

Opozičnú poslankyňu Annu Verešovú (OĽaNO-NOVA) však mrzí, že koaliční poslanci pri tomto návrhu nenašli odvahu vyrokovať voľno pre zamestnancov aj počas nedieľ. "V roku 2016 Slovensko obsadilo prvé miesto v práci v nedeľu. Je mi ľúto, že ste nevyužili možnosť vyrokovať voľno aj v nedeľu," odkázala im Verešová v pléne. Tiež uviedla, že sa nečuduje, že sa podarilo poslancom Smeru-SD vyrokovať so zamestnávateľmi voľno počas sviatkov, keďže v tieto dni majú povinnosť dať zamestnancom príplatky.

Kéry však uviedol, že v budúcnosti by sa chceli vrátiť k návrhu, aby boli obchody zatvorené aj počas nedieľ. "Chceme sa vrátiť aj k voľným nedeliam, ale ako sa hovorí lepší vrabec v hrsti ako holub na streche," uviedol Kéry s tým, že počas rokovaní so sociálnymi partnermi nemali ani zamestnávatelia veľké výhrady k zatvoreniu obchodov počas nedieľ.

"My si ctíme dohody, a tie sú zatiaľ na tieto štátne sviatky a dni pracovného pokoja. Nateraz nebudeme otvárať tému voľných nedieľ. Ale sme zvedaví, aká bude reakcia ľudí na tieto voľné dni, a potom sa k tomu vrátime," avizoval Kéry. Upozornil však na príklad Maďarska, kde bolo toto opatrenie prijaté, tamojšia vláda ho však neskôr zrušila. "Výsledok bol, že ľudia boli nespokojní, búrili sa a vláda bola nútená svoje rozhodnutie zreevidovať a voľné nedele v Maďarsku už nemáme," dodal Kéry.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.