Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2021, 15:45 Aktualizované dňa 13.09.2021 o 16:38

Šéfa inšpekcie zadržali vlastní podriadení v jeho kancelárii

Podľa zdrojov HN má zadržanie súvisieť so zločinom marenia spravodlivosti.

Polícia
Zdroj: Ilustračná snímka: TASR/M. Baumann

Dočasného riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Petra Scholtza zadržali jeho podriadení. Tím inšpekcie vyšetrujúci podozrenia z manipulácií trestných stíhaní tak urobil v Scholzovej kancelárii na pokyn prokurátora Juraja Chyla. Dozoruje aj obvinenie odchádzajúceho policajného prezidenta Petra Kovaříka.

Informuje o tom Denník N a potvrdujú to aj zdroje HN, podľa ktorých má zadržanie súvisieť so zločinom marenia spravodlivosti. Generálna prokuratúra, ako i Krajská prokuratúra v Bratislave sa vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony k veci vyjadrovať zatiaľ nebudú.

Odvolal Santusovú

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) poveril zastupovaním Scholtza 11. júna. Nahradil riaditeľa inšpekcie Adriána Szabóa, ktorého po vznesení obvinenia v korupčnej kauze pozbavili výkonu štátnej služby.

Scholtz je príslušníkom Policajného zboru od decembra 1994. Začínal na obvodnom oddelení Policajného zboru v Senci, pričom v rokoch 2002 až 2004 bol zástupcom riaditeľa. Na inšpekcii bol služobne zaradený osem rokov (2004 až 2012). V roku 2011 bol zástupcom riaditeľa odboru inšpekčnej služby Západ.

​Scholtz 22. júla odvolal vedúcu špecializovaného tímu Dianu Santusovú. Odvolanie sa stretlo s kritikou zo strany krajského prokurátora v Bratislave Rastislava Remetu.

​Zadržali vyšetrovateľov NAKA

Príslušníci Úradu inšpekčnej služby dnes už skôr v budove policajného prezídia zadržali štyroch vyšetrovateľov NAKA. Dvoch z nich - Jána Čurillu a Pavla Ďurka, ktorí sú súčasťou tímu Očistec, už aj obvinili. A to pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti.

Špecializovaný tím Úradu inšpekčnej služby, ktorému do polovice júla šéfovala Santusová, sa zaoberá podozreniami, že vyšetrovanie známych káuz pod patronátom tímu Očistec môžu byť manipulované.

V tejto súvislosti bol na podmienečný trest odsúdený Csaba Dömötör. Obvinení sú aj takáčovec Matej Zeman i podnikateľ Peter Petrov.

Vyšetrovatelia z kauzy Očistec ešte v závere mája vyjadrili znepokojenie nad útokmi, ktoré sa voči nim vedú. Uviedli, že ich vnímajú ako pokus o zastrašovanie i snahu o diskreditáciu, s úmyslom zmariť riadne a nestranné vyšetrovanie rozsiahlej obzvlášť závažnej trestnej činnosti. Upozornili, že pri vyšetrovaní postupujú striktne podľa zákona.

​​NAKA v rámci akcie Očistec zadržala vlani viacerých policajných exfunkcionárov. Skupina okolo nitrianskeho podnikateľa a väzobne stíhaného Norberta Bödöra mala pozostávať z 18 osôb. Medzi obvinenými sú aj policajný exprezident Tibor Gašpar, exriaditeľ NAKA Peter Hraško. Voči špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi sa už vedie súdny proces.

Policajný prezident na konci augusta oznámil, že skončí vo funkcii:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.