Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2017, 17:27

Kotlebovi poslanci sa chceli v parlamente ospravedlniť. Kvôli odznakom ich ale vykázali

Poslanci sa majú ospravedlniť za výroky o Izraeli a holokauste.

Počas prvej tohtoročnej schôdze parlamentu dostanú traja poslanci priestor na ospravedlnenie sa za svoje hanlivé výroky. Pôvodne ho mali dostať už dnes v rámci piateho bodu rokovania. Ale nakoniec sa tak nestane. Podpredseda parlamentu Belá Bugár, ktorý schôdzi predsedá, navrhol presunúť ich ospravedlnenie na stredu o 9:00. Dôvodom je vykázanie dvoch poslancov strany Mariana Kotlebu.

Predseda parlamentu Andrej Danko zaradil do schôdze dva mimoriadne body. Jedným z nich je to, že poslanci majú šancu ospravedlniť sa v pléne za to, že sa urážali obete holokaustu a Izrael. "Verím, že to, že som dovolil vystúpiť týmto poslancom, nebude zneužité," vyhlásil Danko.

Ospravedlniť za svoje údajne hanlivé výroky sa majú poslanci Igor Matovič (OĽaNO-NOVA), Milan Mazurek a Stanislav Mizík (obaja ĽSNS).

Odporučil im to Mandátový a imunitný výbor NR SR. Ak to neurobia, hrozí im pokuta 1000 eur. Trojica sa mohla ospravedlniť už na pôde výboru, žiaden z nich to však nevyužil.

No práve poslanci Kotlebovej strany Mazurek a Mizík dnes v parlamente spôsobili rozruch, keď si odmietli dať dole odznaky svojej strany. Podľa nového rokovacieho poriadku je totiž zakázané propagovať takýmto spôsobom v pléne politickú stranu. 

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová preto prerušila schôdzu parlamentu. Na porušenie pravidiel Kotlebových poslancov upozornil nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Nicholsonová poslancov vyzvala, aby si znaky dali zo svojich šiat dole. Mazurek aj Mizík to odmietli urobiť, na čo ich podpredsedníčka parlamentu vykázala. To znamená, že táto dvojica dnes síce môže byť v pléne prítomná a môže aj hlasovať, ale nie je im umožnené vystupovať s prejavmi. Preto sa tiež nebudú môcť pred poslancami ani ospravedlniť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.