Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2021, 10:26 Aktualizované dňa 13.09.2021 o 16:53

Proces s Trnkom: Súd počúval tri hodiny nahrávky z Kočnerovho telefónu. Obhajoba namieta, že sú nezákonné

Prokurátor podal obžalobu na Dobroslava Trnku zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa na súd začiatkom mája.

Proces s Trnkom: Súd počúval tri hodiny nahrávky z Kočnerovho telefónu. Obhajoba namieta, že sú nezákonné
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Proces s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom obžalovaným v kauze Gorila prerušil samosudca Okresného súdu Bratislava I do utorka.

Aj v utorok sa budú prehrávať a čítať záznamy z policajných odposluchov. Ide o odposluchy z auta Dobroslava Trnku v rámci akcie Oskar 4, ktorú v roku 2019 realizoval odbor zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru. V pondelok boli prehraté štyri z desiatich odposluchov. Na odposluchy dal súhlas Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

​Obhajoba Dobroslava Trnkom nesúhlasila len s čítaním prepisov zvukových záznamov z policajných odposluchov. Poukázala na to, že vyhotovený prepis 100-percentne nekorešponduje so zvukovým záznamom. Nahrávky sú veľmi nekvalitné, a preto sudca rozhodol, že okrem prehrávania sa budú čítať aj prepisy záznamov.

Súd si v pondelok dopoludnia vypočul takmer tri hodiny z troch nahrávok z telefónu podnikateľa Mariana Kočnera. Na nich boli jeho rozhovory s Trnkom a Lórantom Kósom ku Gorile.

Kósa spoločne s Dobroslavom Trnkom a so starostom obce Dolný Bar Oskárom Bereczkom mali údajne vydierať a snažiť sa predať nahrávku Gorila finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi.

Počas rozhovoru Kočner často vulgárne nadával Trnkovi za to, že chceli nahrávku predať. Okrem iného sa zaujímal, kto kontaktoval advokáta Haščáka Martina Škublu. Prvá nahrávka bola zo stretnutia Kočnera s Kósom a Trnkom, druhá len s Kósom a tretia bola mediálne známa nahrávka Kočnera s exgenerálnym prokurátorom.

​Prehrávanie nahrávok namietala obhajoba s tým, že sú nezákonné. "Máme aj judikát Najvyššieho súdu SR, ktorý hovorí, že v takomto prípade bola nahrávka vyhotovená nezákonným spôsobom. Hovorí to aj Európsky súd pre ľudské práva. Takže musíme rozlišovať samotné získanie nahrávky a samotné vyhotovenie nahrávky. Prokurátor sa zaoberal samotným získaním nahrávky a ja som poukazoval na samotné vyhotovenie nahrávky. Čo sa týka vyhotovenia, tak tým sa bude zaoberať v ďalšom konaní, možno až v samotnom rozhodnutí," povedal po ukončení pondelkového procesu obhajca obžalovaného Martin Krakovský.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.