Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2017, 12:50

Prezident kritizoval nenávisť na sociálnych sieťach. Štvavé slová spôsobili smrť Poliakov, uviedol

Andrej Kiska tiež skritizoval vyvolávanie strachu zo strany politikov.

Prezident Andrej Kiska
Zdroj: TASR/M. Baumann

Politika je často pretkaná osobnými útokmi a obvineniami o tom, kto je väčší zlodej a podvodník. Úlohou politikov však nie je urážať, ale diskutovať o riešeniach problémov, ktoré trápia ľudí. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to povedal prezident SR Andrej Kiska.

Občania musia podľa neho získať späť dôveru v štát a v to, že politici riešia problémy, s ktorými sa dennodenne stretávajú. Za jeden z dôvodov, prečo sa dnes ľudia cítia neistí, označil prezident umelé vyvolávanie strachu zo strany politikov. "Populisti pracujú so strachom, politici pracujú s odvahou. Je úlohou politikov dávať ľuďom sebavedomie a nádej," povedal.

Nenávisť na sociálnych sieťach 

Podľa Kisku sa často zabúda na váhu slova a spôsob, akým sa používa. Ako podotkol, vo Veľkej Británii sa pred referendom o brexite často opakovalo, že zdrojom frustrácie v krajine sú práve ľudia z východnej Európy.

"Štvavé slovo spravilo to, že niekoľko mladých Poliakov bolo zabitých. My si preto musíme určiť jasné pravidlá a hranice, za ktoré nesmieme povoliť, aby sa vchádzalo," skonštatoval prezident s tým, že na sociálnych sieťach ľudia často nad nenávistnými slovami mávnu rukou, a tým otvárajú cestu extrémizmu a fašizmu.

Slušnosť sa nedá vynútiť zákonom

Slušnosť sa nedá vynucovať zákonom, tú si musia od poslancov vyžadovať ľudia, ktorí ich volili, uviedol na margo novely Rokovacieho poriadku Národnej rady (NR) SR. Priznáva však, že zákon je záväzný pre každého občana a poslanci by mali ísť príkladom jeho rešpektovaním.

Nový rokovací poriadok môže podľa prezidenta porušovať ústavné práva parlamentných poslancov. "Vytvára možnosť neprimeraného tlaku v NR SR väčšiny voči menšine," uviedol. Ako tvrdí, emočné napätia v parlamente vznikali práve vtedy, keď väčšina využívala obštrukciu voči menšine. Kiska si však myslí, že jasnú predstavu, ako sa má poslanec správať a vystupovať, musia mať a vyžadovať voliči. "Je to ešte beh na dlhú trať," skonštatoval.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.