Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2017, 14:50

Fico odkázal ľuďom, aby neplatili staré faktúry. Regulačný úrad rozhodne o nových cenách

Premiér Robert Fico pridal do svojho programu v Zlatých Moravciach zásadné vyhlásenie k cenám energií u nás.

Premiér Robert Fico dnes v Zlatých Moravciach odkázal, aby ľudia neplatili faktúry, ktoré im boli zaslané do domácností.

Premiér dodal, že ľudia môžu pôvodné faktúry roztrhať. 

Fico vyhlásil, že bolo začaté nové cenové konanie a v stredu by mal regulačný úrad rozhodnúť o nových cenách. Rozhodnutie bude platiť s účinnosťou od 1. januára 2017.

Ceny by mali zodpovedať cenám energií v roku 2016. Počas dnešného pracovného výjazdu v Zlatých Moravciach to povedal predseda vlády SR Robert Fico.

Vláda víta rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zmeniť svoje pôvodné rozhodnutia. Po opakovanom stretnutí s predsedom regulačného úradu môžem potvrdiť, že bolo začaté nové cenové konanie,“ skonštatoval Fico.

Faktúry na zálohové platby za elektrickú energiu, ktoré boli zaslané v januári tohto roka do domácností i iným odberateľom, sú neplatné a ľudia ich môžu roztrhať, skonštatoval premiér.

Podľa jeho slov nový cenový výnos vydá v stredu 25. januára regulačný úrad aj v prípade plynu. „Pokiaľ ide o vodu, úrad už rozposlal vodárenským spoločnostiam metodické usmernenie, aby správne pristupovali k aplikácii rozhodnutí.“ 

Vlnu kritiky spustilo v predchádzajúcich týždňoch výrazné zvýšenie zálohových platieb za elektrickú energiu, ktoré po novom roku dostali nielen domácnosti, ale aj mestá a obce či školy.

Zvýšenie cien pocítili najmä zákazníci Stredoslovenskej energetiky.

Na rokovaniach so zástupcami Slovenskej energetiky a regulačného úradu sme im ponúkli možnosť vrátiť ceny na úroveň minulého roka. Ak by tak neurobili, ešte v ten istý deň by sme prijali v skrátenom konaní novelizáciu príslušných zákonov, ktoré by výrazným spôsobom vošli do regulačného prostredia,“ povedal premiér.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.