Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2017, 13:21 Aktualizované dňa 23.01.2017 o 14:49

„Rozkaz je viac ako zákon." Gajdoš obhajoval povýšenie Danka a vojakom dal jasný odkaz

Rozkaz vydaný ministrom platí a nediskutuje sa o ňom, vyhlásil Gajdoš pri obhajobe povýšenia Andreja Danka.

Minister obrany Peter Gajdoš dnes obhajoval, prečo povýšil šéfa parlamentu Andreja Danka na hodnosť kapitána.

"Bolo to moje rozhodnutie, opiera sa o hodnoty, ktoré sú v zákone. Tento svoj rozkaz a rozhodnutie nezmením. Danko preukázal svoje schopnosti a cit k ozbrojeným silám, preto som sa takto rozhodol," vyhlásil Gajdoš.

Dodal, že chce, aby všetci rešpektovali skutočnosti, že "rozkaz vydaný ministrom sa plní a nediskutuje sa o ňom."

"Armáda nie je o pocitoch ale o rozkazoch. Sila rozkazu je viac ako zákon. Vyzývam všetkých činiteľov, dôstojníkov, vojakov, manželky dôstojníkov,  aby moj rôzkaz nedehonestovali," hovorí Gajdoš.

"Pán predseda Národnej rady SR ako druhý najvyšší ústavný činiteľ v tejto republike si odo mňa žiadne vymenovanie do vyššej hodnosti nepýtal. Zvýrazňujem nepýtal," povedal Gajdoš.

Poznamenal, že keď prišiel predseda parlamentu na oslavy Dňa OS SR do Brezovej pod Bradlom, nevedel o tom, že bude povýšený.

Z mojej strany to bol prejav úcty a vďaky druhému najvyššiemu ústavnému činiteľovi za to, čo urobil a robí v prospech OS SR,“ dodal minister obrany s tým, že si toto menovanie zaslúži a nejde o nič výnimočné. Zároveň odmietol, že by týmto krokom dehonestoval prácu vojakov.

Gajdoš zdôraznil, že takéto povýšenie mu zákon umožňuje. „O čom tu už šiesty deň diskutujeme? Urobil som rozhodnutie, za ktorým si stojím a mal som zákonné právo vydať takýto rozkaz," podotkol.

Ak má podľa jeho slov niekto pocit, že minister obrany by nemal mať takúto kompetenciu, má iniciovať zmenu zákona.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.