Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2017, 18:39

Kauza s vojenskými hodnosťami pre politikov? Beblavý poukázal na porušenie zákona

Nezaradený poslanec tvrdí, že udeľovanie vojenských hodností politikom môže byť aj protizákonné. Ukazuje to na dvoch prípadoch.

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý
Zdroj: TASR/M. Svítok

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý na sociálnej sieti poukázal, že udeľovanie vojenských hodností zo strany ministrov obrany nie je len papalášske, ale aj protizákonné.

Beblavý hovorí o minimálne dvoch prípadoch, kedy mal byť porušený zákon.

"Už dosť sa pohovorilo o tom, aké je samorozdávanie dôstojníckych funkcií stranami SMER a SNS hrozná sedláčina. Zatiaľ však nezaznelo, že minimálne v dvoch prípadoch to bolo protizákonné."

Beblavý hovorí o bývalom šéfovi parlamentu Pavlovi Paškovi (Smer-SD) a bývalom ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi taktiež zo Smeru.

Obaja sa 1. marca 2016 stali plukovníkmi rozhodnutím svojho straníckeho pobratima a vtedajšieho ministra obrany Martina Glváča, tvrdí Beblavý.

Paška mal vtedy 58 rokov, Jahnátek o tri roky viac. Poslanec tvrdí, že podľa zákona č. 570/2005 Z.z. o brannej povinnosti to však jednoducho nebolo možné. 

"§ 21 tohto zákona hovorí, že vojaka v zálohe môže mimoriadne povýšiť minister obrany (okrem generálskych hodností, kde to môže urobiť len prezident). Podľa §7 tohto istého zákona však „branná povinnosť zaniká... 31. decembra kalendárneho roka, v ktorom dovŕšil 55 rokov veku," píše Beblavý.

Dodáva, že zákon pozná len dve možné výnimky. Tie sa však vzťahujú len na ľudí, ktorý sú v danom čase buď profesionálnymi vojakmi alebo v rámci mimoriadnej či alternatívnej služby.

Podľa tohto zákona už ani jeden z nich nie je vojakom v zálohe a preto ich nebolo možné povýšiť. „A tak minister Glváč sa nielen choval v duchu najhoršieho papalášizmu, ale aj porušil zákon. V tomto prípade môže konať prokuratúra a žiadať zrušenie protizákonného rozhodnutia."

Kauza okolo vojenských hodností udeľovaných politikom vznikla cez týždeň po tom, ako sa prevalila informácia, že šéfa parlamentu Andreja Danka povýšil jeho minister obrany Peter Gajdoš o osem miest - z desiatnika na kapitána.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata