Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2017, 00:00

Koniec žúp: politici sa nezhodnú

Koalícia sa do zmien vyšších územných celkov nehrnie. Smer volá po celospoločenskej diskusii.

Koniec žúp: politici sa nezhodnú
Zdroj: HN

Ľudia sa do župných volieb nehrnú a s vyššími územnými celkami sa nestotožňujú. Aj preto sa čoraz častejšie začínajú ozývať hlasy politikov, ako župy zmeniť. Alebo rovno zrušiť.

Súčasná koalícia zatiaľ o ich zániku neuvažuje. Včera to potvrdil aj premiér Robert Fico. Na návrh nezávislého poslanca Miroslava Beblavého, ktorý prišiel s ideou na zrušenie VÚC bez náhrady, reagoval negatívne. „To je výkrik nepodstatný, nezaujímavý, nikoho to netrápi, čo Beblavý hovorí v tejto situácii,“ odkázal Fico.

Priaznivci decentralizácie
Koaličné strany priznávajú, že so župami by sa malo čosi robiť. No najsilnejšia vládna strana Smer je pri zmenách samosprávnych krajov opatrná. „Takéto riešenia by si vyžadovali určite celospoločenský konsenzus, keďže samosprávne kraje vznikali aj ako podmienka pri vstupe do Európskej únie,“ povedala hovorkyňa Smeru Ľubica Končalová.

Hoci sa konkrétnejšie k reforme nevyjadrila, podpredseda strany a minister vnútra Robert Kaliňák v stredu po rokovaní vlády priznal, že dlhodobo je fanúšikom modelu rozparcelovania Slovenska na tri regióny a Bratislavu. V roku 2013 sa k tejto forme priklonil aj Fico, ktorý už vtedy chcel iniciovať širšiu diskusiu.

Do veľkých reforiem a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.