Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2017, 14:50 Aktualizované dňa 09.01.2017 o 16:45

Vláda predstavila novinku. Chystá zákaz predaja počas sviatkov

Minister Richter novinárom povedal, že zámer počíta s rozšírením zákazu maloobchodného predaja na všetky ostatné štátne sviatky a tiež na dni pracovného pokoja.

Slovensko pripravuje rozšírenie existujúceho zákazu maloobchodného predaja na všetky štátne sviatky a dni pracovného pokoja.

Zámer dnes prerokovali zástupcovia vlády, zamestnávateľov a odborov, povedal novinárom minister sociálnych vecí Ján Richter. Proti návrhu nemali námietky ani zamestnávatelia, ani odbory.

Zákaz predaja cez sviatky

V súčasnosti musia byť obchody zatvorené v prvý deň roka, ďalej na veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12:00 a 25. decembra. Toto obmedzenie sa však nevzťahuje napríklad na prevádzku čerpacích staníc, lekární alebo predaja suvenírov.

Richter novinárom povedal, že zámer počíta s rozšírením zákazu maloobchodného predaja na všetky ostatné štátne sviatky a tiež na dni pracovného pokoja. Spomínaných dní je na Slovensku počas roka spolu pätnásť.

Posúva nás to k civilizovaným krajinám

Proti pripravovanej zmene, ktorá by mala vstúpiť do platnosti na začiatku mája, nemali námietky zástupcovia zamestnávateľov, ani odbory.

"Bolo dlhodobou ambíciou odborov presadiť takú novelu zákona. Vytvorí to priestor zamestnancom, aby trávili voľný čas s rodinou a nie v práci," povedala viceprezidentka odborovej centrály KOZ Monika Uhlerová.

Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Luboš Sirota uviedol, že spomínaný návrh posúva Slovensko k civilizovaným krajinám. Dodal, že zatiaľ nenastala doba pre zákaz predaja v nedeľu.

Obmedzenie práce v nedeľu presadzuje napríklad katolícka cirkev, ku ktorej sa hlási väčšina obyvateľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.