Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2017, 10:28

Kúpu opozícia ostro kritizovala. Dodávka prvého vojenského lietadla Spartan sa omeškala

Dôvodom posunu termínov sú podľa ministerstva obrany problémy na strane výrobcu.

Kúpu opozícia ostro kritizovala. Dodávka prvého vojenského lietadla Spartan sa omeškala
Zdroj: TASR/Branislav Račko.

Prvé z dvoch talianskych vojenských lietadiel Spartan C-27J, ktoré Slovensko nakúpilo, príde až tento rok. Pôvodne sa hovorilo o konci roka 2016. Dôvodom posunu termínov boli podľa ministerstva obrany problémy na strane výrobcu.

"Ministerstvo obrany preto zastavilo zálohové platby až do podpísania nových dodatkov," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Ako dodala, v tejto súvislosti sa uskutočnili rokovania, na ktorých rezort obrany vyrokoval zľavu z ceny a výhodnejší splátkový kalendár. Jedno lietadlo pôvodne malo stáť okolo 34,5 milióna eur.

Slovensko má dve lietadlá Spartan vysúťažené od roku 2008. Druhý stroj by mal výrobca dodať na začiatku roka 2018. Armáda bude mať v lietadlách k dispozícii viacero modulov - na prepravu ranených, hasenie požiarov či pasažiersky modul. Z lietadla bude tiež možné zhadzovať náklad.

Armáda doteraz využívala sovietske lietadlá Antonov An-26. Posledné z nich však v armáde už doslúžilo, stroju skončila technická životnosť. Svoj posledný let lietadlo uskutočnilo 4. februára 2016, keď smerovalo do Piešťan, kde sa stalo exponátom vo vojenskom múzeu.

V minulosti bol nákup lietadiel Spartan C-27J ostro kritizovaný zo strany opozície.

Podpredseda SaS a bývalý minister obrany za vlády Ivety Radičovej Ľubomír Galko v októbri 2014 vyhlásil, že za jeho ministrovania dostal výhodnejšiu ponuku za toto lietadlo. "Chcem spochybniť výhodnosť tejto ceny. Na konci roka 2010, keď som viedol rezort obrany, sme mali ponuku od toho istého dodávateľa o niekoľko miliónov eur nižšiu," povedal Galko.

Ku kritike sa v novembri 2014 pridalo aj vtedy ešte opozičné KDH. Poradca vtedajšieho predsedu KDH Jána Figeľa pre obranu a bývalý vojenský pilot Peter Švec upozornil, že cena za Spartany je škandalózne vysoká. "Dva Spartany kupujeme asi za 118 miliónov dolárov. To je vysoko nad katalógovou cenou, ktorá je asi 106 miliónov dolárov," zdôraznil.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.