Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2016, 10:21

Drucker pripravuje novinky u lekára. V hre sú poplatky aj vyšetrenia v špeciálnych časoch

Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov by poplatky mohli byť päť eur.

Drucker pripravuje novinky u lekára. V hre sú poplatky aj vyšetrenia v špeciálnych časoch
Zdroj: TASR

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) nechce, aby sa ľudia za peniaze predbiehali v čakárňach u lekára. Plánovaná úprava poplatkov má preto podľa jeho slov umožniť objednať sa na konkrétny termín tak, aby ostatní pacienti neboli znevýhodnení.

Legislatívnu zmenu chce predstaviť vo februári. Šéf rezortu odhaduje, že by mohla začať platiť v druhej polovici budúceho roka.

"Odmietam princíp poplatkov za niečo, čo je štandardom. Musíme ochrániť ľudí proti tomu, aby niekto zneužíval akúkoľvek platbu, už dnešný zákon je obchádzaný a vyberajú sa poplatky. Na to všetko chceme reagovať, aby sme ochránili tých, ktorí nemajú dôvod si priplácať," povedal Drucker na margo pripravovanej legislatívnej zmeny.

Považuje za podstatné, aby ľudia necítili, že budú musieť platiť. "Nebudú musieť, a pokiaľ niekto chce niečo navyše, tak chceme vytvoriť priestor, aby to mohol získať," vysvetlil.

Drucker zdôrazňuje, že ministerstvo pod jeho vedením nikdy nepripravovalo poplatok za prednostné vyšetrenie. "Chceme sflexibilniť ekonomicky aktívnych občanov, ktorí by nemali čakávať v čakárni. To je veľký rozdiel, pretože poplatok za prednostné vyšetrenie v minulosti spôsoboval to, že ste si zaplatili a predbehli sa pred ľudí. My sme nikdy o takejto veci nediskutovali, hovorili sme o objednaní sa na konkrétny čas za presne stanovených podmienok," skonštatoval Drucker.

Minister zatiaľ výšku poplatku za objednanie nekonkretizoval. Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth však priblížil, že by mohlo ísť asi o päť eur v závislosti od regiónu.

Šéf rezortu nevylučuje, že sa vytvorí aj priestor na objednávanie mimo ordinačných hodín. V takom prípade by však lekárske úkony neboli hradené z verejného zdravotného poistenia. Lekári túto možnosť dlhodobo odmietajú.

Poplatky v ambulanciách sa prostredníctvom novely zákona naposledy upravili pred vyše rokom. Dlhodobo ju kritizujú lekári či niektorí pacienti. Nepáči sa im napríklad, že právnou úpravou sa zrušila možnosť prednostne sa objednávať za poplatok. Lekári tvrdia, že bol po tom dopyt.

Pacientske organizácie zase poukazujú na to, že niektorí lekári aj tak vyberajú poplatky, za čo nemajú, a pri tých povolených si mali výrazne zvýšiť cenu. Podľa niektorých vyšších územných celkov je v poplatkoch chaos.

Pacienti sú ochotní zaplatiť si za konkrétny termín u lekára. U všeobecného doktora by tak urobil každý druhý človek, u špecialistu dve tretiny respondentov.

Vyplýva to z prieskumu agentúry GFK, ktorý si nechala vypracovať Asociácia na ochranu práv pacientov. Prieskum si dalo urobiť aj ministerstvo, ukázal to isté. Takúto možnosť by privítalo 85 percent rodičov, celkovo ju vítalo 70 percent opýtaných. Ľudia by za takúto službu boli ochotní zaplatiť štyri až päť eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.