Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2016, 20:04

Sulík žaluje publicistu Havrana za "trápnučkého fašistu." Chce od neho 10-tisíc eur

Sulík žaluje publicistu Havrana za "trápnučkého fašistu." Chce od neho 10-tisíc eur
Zdroj: TASR/FB

"Mali sme v Európe takých liberálov, ako Jorg Haider, alebo Pim Fortuyn. Tiež začínali ako psychotickí libertariáni a skončili, rovnako ako Richard Sulík, ako trapnučkí fašisti." Tak sa začína status Michala Havrana na sociálnej sieti Facebook zo 7. novembra 2016, ktorým reagoval na komentár Richarda Sulíka v Hospodárskych novinách zo 7. novembra 2016:

Richard Sulík sa známeho publicistu pre prirovnanie k "trápnučkému fašistovi" rozhodol zažalovať. Konflikt vyvolala najmä pasáž, v ktorej Sulík hovorí o tom, že žijeme v pomýlenom svete politickej korektnosti, ktorej výsledkom podľa neho je, „že biely, pracujúci, heterosexuálny a dane platiaci americký muž je v Amerike najväčším chudákom“.

Havran v reakcii vo svojom príspevku na Facebooku pripomína, že „nie je nič podradnejšie a odpornejšie ako tvrdiť, že najprivilegovanejšia a takmer najpočetnejšia skupina ľudí v dejinách západného sveta, takzvaný biely, heterosexuálny muž je vlastne jednou z prenasledovaných menšín, vyvolávať v ľuďoch pocit, že biely heterosexuálny muž je rovnako ohrozený ako znásilňované a bité ženy, ako deti pracujúce v Ázii, ako popravovaní homosexuáli v Islamskom štáte,“ a dodáva, že vykrikovať takéto niečo je svinstvo.

havran koment
Zdroj: FB/Havran Michal

​Sulík v žalobe na Havrana tvrdí, že vedeným konštatovaním prirovnal žalovaný žalobcu bez akéhokoľvek vecného základu k Jörgovi Haiderovi a Pimovi Fortuynovi a súčasne ho nazval „trapnučkým fašistom“. Nemožno taktiež opomenúť prirovnanie žalobcu k psychotickému libertariánovi, pre ktoré žalovaný nemá žiaden konkrétny a overiteľný dôvod, tvrdí Sulík.

Následne v žalobe ponúka obsiahly rozbor pojmu fašizmus. Sulík sa bráni tým, že nikdy neinklinoval k pravicovo – nacionalistickej ideológii, je zvoleným zástupcom občanov, pričom z jeho doterajšieho pôsobenia je zrejmé, že si ctí demokratické zriadenie, ľudské práva a slobody a je liberálny politik.

Po známom publicistovi žiada verejné ospravedlnenie na facebooku v nasledovnom znení: „Ospravedlňujem sa Ing. Richardovi Sulíkovi za to, že som ho označil vo svojom príspevku zo dňa 07.11.2016 za trapnučkého fašistu. Jedná sa o nepravdivé a ničím nepodložené tvrdenie zasahujúce do práva na občiansku česť Ing. Richarda Sulíka.“ 

Takisto po ňom žiada náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 10 000 eur a zaplatenie súdnych trov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.