Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.12.2016, 11:27

Slováci nie sú spokojní s demokraciou. Štvrtina vidí riešenie v diktatúre, ukázal prieskum

Inštitút INEKO varuje, že rastúca nespokojnosť dáva priestor pre posilnenie extrémizmu a populizmu u nás.

Slováci nie sú spokojní s úrovňou demokracie u nás. Dve tretiny z nich si želajú, aby sa zlepšila väčšou angažovanosťou slušných ľudí vo verejných veciach. Pomerne veľká časť, až štvrtina ľudí, si myslí, že riešením by bolo zavedenie diktatúry. Vyplýva to z prieskumu inštitútu INEKO o demokracii na Slovensku.

Zhoršenie demokracie za posledných päť rokov vníma 43 percent opýtaných, zlepšenie pozoruje iba necelá pätina.

Najviac nespokojných voličov majú strany ako ĽSNS, Obyčajní ľudia alebo SaS. Naopak priaznivo demokraciu vnímajú podporovatelia SNS a Smeru.

"Ľuďom najviac prekáža, že politici nepracujú vo verejnom záujme, ale v záujme vlastnom alebo spriaznených podnikateľov," myslí si Peter Goliaš, riaditeľ INEKO.

Práve nespokojnosť ženie mnohých k extrémizmu. "Zhruba každý štvrtý občan Slovenska vidí alternatívu súčasného stavu demokracie už aj v zrušení parlamentného systému a nastolení diktatúry," popisuje Goliaš.

Takmer 30 percent by privítalo návrat k zriadeniu pred rokom 1989 a 35 percent opýtach pripúšťa vystúpenie Slovenska z Európskej únie.

"Voliči ĽS-Naše Slovensko a SME RODINA – Boris Kollár si v porovnaní s inými stranami menej uvedomujú súvis medzi kvalitou demokracie a kvalitou života. To môže vysvetľovať ich väčšiu ochotu akceptovať radikálne riešenia," tvrdí Goliaš. A práve voliči Borisa Kollára najviac pripúšťajú nastolenie diktatúry, či socializmus.

Inštitút upozorňuje, že výsledky prieskumu sú varovným signálom. "Ide totiž o živnú pôdu pre ďalšie posilnenie extrémistov a populistov na politickej scéne," vysvetľuje Goliaš.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.