"Kaliňák v parlamente vyhlásil, že ak by bola nahrávka medzi ním a Matovičom, tak by určite zachytila, ako "si ma prosil, aby sme s vami vstúpili do koalície a žiadal si o stretnutie s Ficom," vyhlásil minister vnútra.TASR/M. Svítok
StoryEditor

Čo prinieslo stretnutie ministrov vnútra

11.12.2016, 23:00

Vo štvrtok siedmeho júla sa v Bratislave uskutočnilo neformálne rokovanie ministrov vnútra členských krajín Európskej únie. Stretnutie sa konalo v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ a spolu so šéfmi rezortov vnútra EÚ debatovali aj ministri vnútra Európskeho združenia voľného obchodu a kandidátskych krajín únie. Rokovania na tému migračnej politiky a udržateľného rastu viedol slovenský minister Róbert Kaliňák. Na neformálnom stretnutí sa zúčastnil aj Dimitris Avramopulos, člen Európskej komisie pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo.

Téma migrácie je jednou zo štyroch priorít slovenského predsedníctva, ministri riešili aj ochranu schengenskej hranice. Zhodli sa na tom, že efektívna kontrola vonkajších hraníc zostáva jednou z hlavných tém. V tejto súvislosti chcú podrobne monitorovať stav západobalkánskej trasy a tiež implementáciu dohody EÚ s Tureckom. Pri tejto príležitosti turecký minister vyhlásil, že Turecko a Európska únia sa navzájom potrebujú. Podľa neho by sme spolu mali naďalej spolupracovať, hlavne v oblasti bezpečnosti. Slovenský minister vnútra súhlasil. Na stretnutí sa zúčastnila aj poslankyňa európskeho parlamentu Cecilia Wikströmová, ktorá sa vyjadrila, že únia nevyhnutne potrebuje spravodlivý systém prerozdelenia utečencov. Krajiny by podľa nej mali pokračovať v dialógu a kompromisoch. Boj proti kriminálnym sieťam a prevádzačským skupinám je podľa nich tiež nevyhnutný. Zároveň sa riešila rýchla implementácia Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže ako nástroja na úspešný boj proti ilegálnej migrácii. Podľa Kaliňáka by malo ísť o nový bezpečnostný skríning.

Slovensko predstavilo svoj návrh riešenia migračnej krízy 17. novembra, ktorý však podporu ostatných krajín nenašiel. Plán efektívnej solidarity nepredpokladá povinné prerozdeľovanie žiadateľov o azyl. Malta, budúca predsedajúca krajina Rady Európskej únie, tento návrh tiež zamietla.

01 - Modified: 2024-04-25 08:03:18 - Feat.: - Title: Novou šéfkou bratislavskej dopravnej komisie bude viceprimátorka Tatiana Kratochvílová 02 - Modified: 2024-04-25 06:19:05 - Feat.: - Title: Vodiči pozor: Na D2 na vjazde do Bratislavy z Malaciek sa zdržíte hodinu 03 - Modified: 2024-04-23 14:02:16 - Feat.: - Title: Bratislavský Slovnaft čakajú v najbližších týždňoch odstávky. Potrvajú až do polovice júna 04 - Modified: 2024-04-24 13:18:02 - Feat.: - Title: Šofér bratislavskej električky Marek: Za meškanie často môžu ľudia. Ak vás vodič nepočká, nemusí to byť len jeho škodoradosť 05 - Modified: 2024-04-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Takto sme mali fičať Bratislavou: Pozrite si archívne zábery a vizualizácie nepostaveného metra
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. apríl 2024 15:38