Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2016, 13:37

Kaliňák chce robiť poriadky v rómskych osadách. Hovoril o neštandardných opatreniach

Konštatoval, že na Slovensku je 1992 rómskych osád a malých komunít, z ktorých viac ako polovica je zásadne problémová.

Ministerstvo vnútra s Policajným zborom bude od budúceho roka uplatňovať osobitný program na zvýšenie bezpečnosti v obciach a mestách so sociálne vylúčenými spoločenstvami a rómskymi osadami, ktoré sú považované za problémové. Na dnešnom sneme strany Smer-SD v Prešove to oznámil minister vnútra a podpredseda strany Robert Kaliňák.

"Tam všade bude zásadným spôsobom zvýšený výkon Policajného zboru, budeme zásadne prítomnejší, budeme veľmi pracovať s našimi starostami na tom, ako zlepšiť situáciu pri prevencii samotnej kriminality," uviedol.

1992 rómskych osád a malých komunít

Spomenul pritom programy v oblasti kamerových systémov alebo sociálnej práce. Pre každú takúto obec bude podľa neho za zlepšenie situácie osobne zodpovedný konkrétny policajt, v prípade viacerých komunít to bude viacero mužov zákona.

"Každý občan tejto obce, ktorý bude cítiť, že v jeho obci nie je situácia v poriadku, bude mať konkrétneho človeka, aby s ním mohol komunikovať," povedal Kaliňák.

Konštatoval, že na Slovensku je 1992 rómskych osád a malých komunít, z ktorých viac ako polovica je zásadne problémová. Opatrenia majú podľa neho zlepšiť situáciu tam, kde slušní občania trpia pre správanie neprispôsobivých osôb, dramaticky znížiť kriminalitu a zabezpečiť dodržiavane zákona a pravidiel.

"Neštandardné opatrenia"

Zdôraznil, že nie je možné tolerovať, aby ľudia, ktorí žijú zo sociálnych dávok, naďalej ignorovali pravidlá a vytvárali si svoje vlastné. Zmienil sa aj o mimovládnych organizáciách a médiách, ktoré podľa neho často chránia ľudí porušujúcich zákon, keď akýkoľvek policajný zásah okamžite označujú za brutalitu.

"Ak budeme musieť priniesť neštandardné opatrenia, tak tie neštandardné opatrenia prinesieme," vyhlásil.

Minister verí, že už na sneme strany na budúci rok bude možné urobiť odpočet opatrení s výsledkom zlepšenia bezpečnosti v daných lokalitách. V prejave tiež zhodnotil úspechy rezortu v minulom období pri znižovaní kriminality či počtu obetí na cestách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.