Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2016, 00:00 Aktualizované dňa 08.12.2016 o 14:12

V Bratislave sa bude parkovať po novom. Pozrite si najväčšie zmeny, ktoré schválili poslanci

Mestskí poslanci schválili parkovaciu politiku. Je miernejšia ako sa čakalo.

V Bratislave sa bude parkovať po novom. Pozrite si najväčšie zmeny, ktoré schválili poslanci
Zdroj: Pavol Funtál

Iba jedno auto na jeden byt. Aj takto môže vyzerať nová parkovacia politika v hlavnom meste. Vyplýva to z pozmeňovacieho návrhu mestskej Komisie dopravy a informačných systémov, ktorý schválili poslanci bratislavského magistrátu.

„Bratislavskí starostovia budú mať možnosť obmedziť počet kariet na jeden byt. Môže sa teda stať, že v niektorých mestských častiach bude len jedna karta na byt. Je totiž možné, že miest bude veľmi málo,“ povedal predseda komisie Jozef Uhler.

V tomto prípade bude teda platiť, že ak má rodina viac áut, zostanú jej dve možnosti – buď si pohľadá nespoplatnené parkovanie, ktoré môže byť vzdialené od domova aj niekoľko stoviek metrov, alebo bude za auto platiť dočasné parkovné s hodinovou sadzbou.

Otázne obmedzenie áut

Nesrovnal chce, aby sa ľudia spoliehali radšej na verejnú dopravu a presúvanie po meste autami prehodnotili. „Parkovací systém musí byť sprevádzaný aj inými opatreniami. Ide o podporu mestskej dopravy, kde nám pribudne 88 nových autobusov,“ povedal.

Podľa niektorých poslancov je však schválený návrh príliš mäkký a presun ľudí z áut do MHD nedosiahne. Bratislavčania si síce budú musieť kúpiť rezidentskú kartu, na prvé auto však bude táto suma nízka a spoplatnené hodinové parkovanie mimo Starého Mesta nebudú musieť platiť.

Tvrdí to napríklad Martin Chren z klubu Bratislava inak. Podľa neho má systém šancu fungovať iba vtedy, ak budú mať Bratislavčania spoplatnené parkovanie aj mimo svojich rezidencii.

Bratislava ide vlastnou cestou

Dopravný analytik občianskej iniciatívy Lepšia doprava Tomáš Vašek tvrdí, že pôvodný systém, ktorý chcela Bratislava zaviesť bol takmer rovnaký ako ten, čo platí vo Viedni.

Nový systém je už miernejší a reálne ľudí neprinúti odísť do práce bez auta. "Vo Viedni to platí tak, že rezidenti musia mimo svojho domova platiť ďalšie hodinové parkovné. Síce je to miernejšie, je to však nástroj, ktorý funguje."

Takto vyzerajú schválené ceny parkovania v Bratislave
Hodinová sadzba 0,20 – 3 eur/hod.
Rezidentská karta na prvé auto 20 – 100 eur/rok 20 – 100 eur/rok
Rezidentská karta na ďalšie auto na byt (ak to bude možné) 50 – 500 eur/rok
Abonentská karta 100 – 1 000 eur

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.