Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2021, 10:55 Aktualizované dňa 09.09.2021 o 11:54

Novým šéfom polície sa stane Štefan Hamran, oznámil Mikulec

Štefan Hamran bude naďalej aj šéfom Lynx komanda.

Novým dočasným prezidentom Policajného zboru sa stane od 16. septembra Štefan Hamran. Oznámil to na brífingu minister vnútra Roman Mikulec. "Verím, že napriek tomu, že situácia medzi silovými zložkami nie je ideálna. tak že táto výmena bude zaručovať otovrenú a konštruktívnu komunikáciu. Vážim si, že prijal ponuku a že sa toho nezľakol," povedal Mikulec.

​"Nie som nováčik. Budem sa snažiť naplniť očakávania. Preukázal som, že dá sa to robiť poctivo a korektne a viem si získať rešpekt," zhodnotil v prvej reakcii Hamran, ktorý je aj šéfom Lynx komanda.

Hamran sa vyjadril aj k súčasnej situácii v policajnom zbore. "Je to nešťastné, neprispieva to k tomu, aby sme dokázali presvedčiť širokú verejnosť, že majú dôverovať zložkám. Nepomáha to nikomu, pretože tá dôvera je krehká," povedal Hamran.

Riadne výberové konanie na nového policajného prezidenta má byť vyhlásené do 30 dní od zániku funkcie.

Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po tom, ako sa funkcie vzdal k 15. septembru Peter Kovařík. Od septembra 2020 viedol zbor na základe dočasného poverenia, koncom januára ho vymenovali do funkcie po absolvovaní výberového konania.

Policajného prezidenta podľa platného zákona vymenúva minister vnútra na základe výberového konania pred odbornou komisiou a po verejnom vypočutí vo Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie. Funkčné obdobie trvá štyri roky.

Súčasný spôsob voľby policajného prezidenta, ktorý presadila bývalá ministerka vnútra za Smer-SD Denisa Saková, kritizujú viacerí koaliční poslanci. Zámer zmeniť výber šéfa polície obsahuje aj programové vyhlásenie vlády. Posilniť by sa mal vplyv ministra vnútra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.