06.12.2016, 17:40

Zrušenie Mečiarových amnestií je bližšie. Bugárovci podporili opozičný návrh

V rokovacej sále sa našlo dostatok poslancov na podporu iniciatívy Jána Budaja, ktorým sa majú amnestie zrušiť.

mečiar kováč
Zdroj: TASR/Vladimír Benko

Národná rada SR odsudzuje akt zavlečenia občana SR do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno SR.

Parlament tiež odsudzuje amnestie vtedajšieho predsedu vlády Vladimíra Mečiara, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov. Vyplýva to z textu Deklarácie NR SR, ktorú dnes 88 hlasmi definitívne schválili poslanci. Do druhého čítania sa zároveň 78 hlasmi dostal opozičný ústavný návrh na ich zrušenie.

"Slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojuje neobjasnenie a nepotrestanie zavlečenia občana Ing. Michala Kováča ml. do cudziny. Spravodlivosti zabránili amnestie predsedu vlády Vladimíra Mečiara," píše sa v deklarácii.

Opozícia chcela do textu doplniť vetu, že "NR SR vyjadruje vôľu vyrovnať sa s dôsledkami týchto hanebných činov schválením ústavného zákona o zrušení niektorých rozhodnutí o amnestii." Väčšina pléna však návrh nepodporila.

V rokovacej sále sa dnes našlo dostatok poslancov aj na podporu iniciatívy Jána Budaja (OĽaNO-NOVA), ktorým sa majú amnestie zrušiť. Jeho návrh sa dostal do druhého čítania, na jeho definitívne schválenie však bude potrebných minimálne 90 hlasov.

Opozícii deklarácia nestačí. Trvá na zrušení amnestií, čo by podľa poslancov umožnilo súdiť aktérov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorá deklaráciu parlamentu predkladala, tvrdí, že vždy bola za zrušenie amnestií a hlasovala by za to aj dnes. "Je to politická deklarácia bez nejakých právnych konzekvencií a nemá ani žiaden priamy dosah na pozície jednotlivých strán či poslancov vo vzťahu k návrhom na ich zrušenie. Viem sa vecne stotožniť s týmto návrhom deklarácie. Politické odsúdenie amnestií je ten akt, na ktorom sa dokáže nájsť zhoda väčšiny parlamentu. Na ich zrušenie zjavne ešte nie," dodala.

Ondrej Dostál (SaS) označil deklaráciu za prázdne gesto. "Odsúdiť po 18 rokoch, že sa niečo stalo, to nemá žiaden väčší význam. Prezident Andrej Kiska sa obrátil na všetkých poslancov a v súvislosti s úmrtím Michala Kováča na nich apeloval, aby niečo urobili s dôsledkami hanebných činov, ako je zavlečenie prezidentovho syna a vražda Róberta Remiáša. Okrem pomenovania krívd je potrebné ich aj napraviť, deklarácia ich len pomenúva," povedal Dostál.

Ktorí poslanci hlasovali za návrh na zrušenie amnestií

Smer-SD
Ján Senko

SaS
Alojz Baránik, Natália Blahová, Jana Cigániková, Ondrej Dostál, Juraj Droba, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Karol Galek, Ľubomír Galko, Branislav Gröhling, Miroslav Ivan, Eugen Jurzyca, Renáta Kaščáková, Jana Kiššová, Martin Klus, Milan Laurenčík, Jozef Mihál, Peter Osuský, Martin Poliačik, Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda, Anna Zemanová

OĽaNO
Ján Budaj, Viera Dubačová, Soňa Gaborčáková, Gábor Grendel, Eduard Heger, Erika Jurinová, Marek Krajčí, Jozef Lukáč, Ján Marosz, Igor Matovič, Veronika Remišová, Silvia Shahzad, Miroslav Sopko, Alan Suchánek, Richard Vašečka, Anna Verešová, Jozef Viskupič, Oto Žarnay
Most-Híd
Eduard Adamčík, Peter Antal, Béla Bugár, Katarína Cséfalvayová, Gábor Gál, Andrej Hrnčiar, Elemér Jakab, Igor Janckulík, Peter Kresák, Edita Pfundtner, Irén Sárközy, František Šebej, Péter Vörös
ĽS Naše Slovensko

Martin Beluský, Stanislav Drobný, Ján Kecskés, Juraj Kolesár, Marian Kotleba, Martin Kotleba, Peter Krupa, Milan Mazurek, Stanislav Mizík, Ján Mora, Jana Nehézová, Rastislav Schlosár, Milan Uhrík

Sme rodina

Ľudovít Goga, Boris Kollár, Milan Krajniak, Petra Krištúfková, Adriana Pčolinská, Peter Pčolinský, Zuzana Šebová, Peter Štarchoň

Poslanci, ktorí nie sú členmi poslaneckých klubov
Alena Bašistová, Katarína Macháčková, Simona Petrík, Zsolt Simon, Zuzana Zimenová

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.