Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2021, 17:57 Aktualizované dňa 08.09.2021 o 18:37

Kolíková svoj odchod oznámila SMS správou. Teraz sa všetkým uľaví, hovorí Remišová

Odchodom Kolíkovej frakcie sa podľa Remišovej skončí "vykonštruovaný nezmyselný konflikt".

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová dnešný prestup Márie Kolíkovej označila za "zradu voličov strany".

Dokopy šiesti poslanci Za ľudí z frakcie ministersky spravodlivosti prešli do poslaneckého klubu SaS. S Kolíkovou prešlo šesť poslancov, Marek Hattas, Vladimíra Marcinková, Vladimír Ledecký, Ján Benčík, Tomáš Lehotský a Michal Luciak. 

​Kolíkovej frakcia bude vystupovať pod názvom Za spravodlivé Slovensko a jej poslanci vstupujú do klubu SaS. Nestávajú sa však členmi strany.

Odchod cez SMS 

"Uľaví sa všetkým," zhodnotila dnes večer Remišová. Odchodom Kolíkovej frakcie sa podľa nej skončí "vykonštruovaný nezmyselný konflikt", ktorého cieľom bolo "aj odísť zo strany, aj si ponechať funkcie".

To, s akými požiadavkami Remišová pred koaličných partnerov predstúpi dnes povedať nechcela. Avizovala však, že budúci týždeň prebehne predsedníctvo strany. 

"Tento odchod sa neudial z večera do rána, prebiehal niekoľko týždňov," kritizovala Remišová načasovanie Kolíkovej rozhodnutia. Okrem toho, že sa udialo cez SMS, nemala byť o odchode poslancov z klubu informovaná ani jeho predsedníčka Jana Žitňanská.

SaS tak po zmenách bude s 19 poslancami druhou najsilnejšou vládnou stranou. Teraz však nastupujú rokovania, ktorých výsledkom môže byť niekoľko scenárov. ​

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Dlhá kríza

Kríza v strane začala ešte počas vládnej krízy na jar tohto roka, kedy došlo k zmenám na viacerých postoch vo vláde. Tým najzásadnejším bola výmena premiéra. V strane Za ľudí mali v tomto období rôzne postoje na to, ako by malo usporiadanie koalície napokon vyzerať.

Koalícia ako taká síce krízu urovnala, v najmenšej strane sa však začali vyhrocovať spory. Na jednej strane stála jej šéfka Veronika Remišová a na druhej "rebelujúce" krídlo pod vedením ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.

To žiadalo zvolanie mimoriadneho snemu a voľbu nového vedenia strany. K tomu však nedošlo a viacerí členovia stranu opustili či už dobrovoľne, alebo boli odvolaní.

Celý spor sa vliekol niekoľko mesiacov a vyvrcholil dnes rozpadom poslaneckého klubu Za ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.