Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2016, 16:16

Procházku pred týždňom vypočúvali v Luxemburgu. Či dostane nový post, ešte nerozhodli

Procházku pred týždňom vypočúvali v Luxemburgu. Či dostane nový post, ešte nerozhodli
Zdroj: TASR

Bývalý predseda parlamentnej strany Sieť Radoslav Procházka stále nevie, či sa stane dodatočným sudcom Všeobecného súdu Európskej únie. Poradný výbor, ktorý posudzuje jeho kandidatúru, o nej stále nerozhodol.

Agentúre TASR to potvrdili tri nezávislé zdroje vrátane hovorkyne strany Sieť, ktorú Procházka založil, viedol a donedávna bol jej členom. "Je to stále celé otvorené," uviedla Karmen Nemetová.

Procházka sa v piatok (18.11.) zúčastnil na vypočutí v Luxemburgu pred poradným výborom. "Od pána Procházku si vyžiadali ďalšie doklady," informovala Nemethová. To potvrdili aj ďalšie zdroje. Súdna rada, ktorá má gesciu nad výberom kandidáta Slovenska na medzinárodný súdny post, sa k momentálnej situácii nevyjadrila.

"Kancelária Súdnej rady nemôže poskytovať z prebiehajúceho procesu na úrovni výboru informácie, nakoľko proces vo výbore je neverejný," vysvetlila kancelária. So samotným Procházkom sa TASR skontaktovať nepodarilo.

Kandidatúru Procházku sprevádza kritika v súvislosti s jeho účinkovaním v politike. V Luxemburgu kandidatúru napadol predseda najväčšej opozičnej parlamentnej strany SaS Richard Sulík.

V liste adresovanom Európskemu súdnemu dvoru upozornil na nízky morálny kredit kandidáta a na netransparentné financovanie jeho dvoch politických kampaní, prezidentskej a parlamentnej. Luxemburský súd začal v tejto veci kontradiktórne konanie.

Procházka je už druhým kandidátom Slovenska na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý je prvou inštanciou Súdneho dvora EÚ. Pred ním neuspela kandidátka Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka.

Súdna rada zvolila Procházku za ďalšieho kandidáta 19. septembra, vláda kandidatúru odsúhlasila 28. septembra. Slovensko je poslednou krajinou, ktorá nemá post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ obsadený.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.