Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2016, 08:34

Medzinárodná novinárska asociácia je znepokojená. Žiada Fica o ospravedlnenie

Asociácii sa nepáčia výroky premiéra, ktorými počastoval novinárov na Slovensku.

Medzinárodná novinárska asociácia je znepokojená. Žiada Fica o ospravedlnenie
Zdroj: TASR

Asociácia európskych novinárov (AEJ), slovenská sekcia je znepokojená nad vyjadreniami premiéra Roberta Fica, ktoré odzneli na stredajšej (23.11.) tlačovej konferencii. Premiér vtedy na adresu novinárov povedal, že niektorí z nich sú špinavé protislovenské prostitútky.

"Tento verbálny útok predsedu vlády nielenže presiahol všetky hranice slušnosti, ale poskytuje aj nebezpečný precedens pre ďalšie znevažovanie práce novinárov na verejnosti, čo môže viesť k ohrozeniu slobody tlače a prejavu na Slovensku," uvádza v stanovisku AEJ.

Ako dodali, Fico už neraz verbálne napadol pracovníkov médií a nie je známe, žeby sa za svoje výroky aj ospravedlnil. "Vyzývame preto predsedu vlády, aby tak urobil teraz bez ohľadu na to, že rečnícky označil „za špinavé protislovenské prostitútky“ iba niektorých novinárov," dodala asociácia.

Zástupcovia AEJ sú presvedčení, že základné hodnoty etiky, ktorými sú rešpektovanie osobnej slobody, ľudských práv a integrity občanov, slušnosti a spravodlivosti, nie sú záväzné iba pre novinárov, ale takisto pre politikov na ústavných pozíciách štátu.

Premiér Fico takto reagoval na novinárov v súvislosti s obvineniami voči ministerstvu zahraničných vecí z predražených zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Okrem toho kritizoval novinárov, že o kauze informujú nepravdivo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.