Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2016, 12:10

Danko prichádza do sporu s Kiskom: Časom sa dostaneme k tomu, o čom si vrabce čvirikajú

Šéf parlamentu zdôraznil, že jeho rokovací poriadok určuje, kde je hranica hysterickej politiky. Veto prezidenta je podľa neho trest.

Danko prichádza do sporu s Kiskom: Časom sa dostaneme k tomu, o čom si vrabce čvirikajú
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku vetovať koaličnú novelu Rokovacieho poriadku Národnej rady (NR) SR vníma predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) vo vzťahu k parlamentu ako trest. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že ide o trest za opakované výzvy, aby Kiska vymenoval ústavných sudcov zo zvolených kandidátov.

Danko tvrdí, že keď si odôvodnenie Kiskovho veta prečítal, videl v ňom politiku. "Ak pán prezident začal robiť politiku a možno sa časom dostaneme k tomu, o čom si vrabce čvirikajú, že bude lídrom politickej strany, tak tento mechanizmus už bol spustený," myslí si. Predseda parlamentu zároveň potvrdil, že v otázke ústavných sudcov nemieni prezidentovi ustúpiť a na budúci týždeň Kisku opäť vyzve, aby si spomedzi zvolených kandidátov vybral.

Hranica hysterickej politiky

Danko zopakoval, že vynovený rokovací poriadok priniesol spoločenskú diskusiu, kde je už hranica hysterickej politiky. "Už sa schyľovalo aj k bitke v rokovacej sále a my sme povinní s tým niečo urobiť. Musíme na to poukazovať," zdôraznil.

Zlepšeniu kultúry v parlamente má pomôcť aj Etický kódex poslanca. "Hneď v pondelok (14. 11.) alebo v utorok (15. 11.) vyzvem lídrov opozičných strán, aby poslali svoje návrhy. Kódex bude obsahovať veci, ktoré sa nehodia do rokovacieho poriadku, ako napr. oblečenie poslancov," vysvetlil.

Šéf parlamentu zároveň povedal, že nie je človekom, ktorý rozdeľuje. "Mám zimomriavky, keď sa ľudia spájajú. Riadiť štát nie je sranda," povedal s tým, že naposledy mal zimomriavky počas návštevy Arménska, keďže v jeho delegácii boli aj opoziční poslanci. "Spojenie v strategických veciach, spojenie dobra, to je jediná vec, ktorá nám spolu pomôže prežiť," podotkol.

Priznal, že sa háda so Smerom

Danko je presvedčený, že poslanci by sa mali vzorovo správať. "Majú vysoko nadštandardný plat a za to by mali vidieť ľudia patričnú prácu. Hádky nás degradujú na úroveň tretej či štvrtej cenovej skupiny. Ale podstatná časť poslancov NR SR si ctí svoju funkciu. Parlament má svoju dôveryhodnosť, ale je čo zlepšovať. Ja by som sa radšej s opozíciou hádal o tom, čo reálne vieme ovplyvniť, ale neviem sa hádať spôsobom hystérie, akú predvádzajú niektorí opoziční poslanci," konštatoval.

Na otázku, či si vie predstaviť spoluprácu s SaS tak, ako ju nevylúčil šéf liberálov Richard Sulík, Danko odvetil, že sa v súčasnej pozícii aj koalícii cíti komfortne. "V roku 2020 bude dôležité, čo bude s KDH či ĽSNS. Teraz sú to nezmyselné diskusie o ničom," povedal.

Danko odmietol, že je na nože so Smerom-SD. "Veľakrát sa pohádame, ale vieme si potom podať ruku a nie hysterčiť," uzavrel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.