Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2021, 10:09 Aktualizované dňa 07.09.2021 o 12:46

Žilinka pred poslancov neprišiel, tí sa pohádali pre uznesenie

Členovia výboru pre kultúru a médiá sa chceli generálneho prokurátora pýtať na selekciu novinárov na nedávnej tlačovej konferencii.

V Národnej rade dnes prebehlo mimoriadne rokovanie výboru pre kultúru a médiá. Jediným bodom bolo vyjadrenie generálneho prokurátora Maroša Žilinku k minulotýždňovej tlačovej konferencii, kam pozval len vybrané médiá.

Žilinka však na rokovanie neprišiel a poslal svojho zástupcu Jozefa Kanderu. Poslanci si následne schválili, že od neho vysvetlenie počúvať nebudú a prijali uznesenie o ďalšom rokovaní výboru, ktoré by malo byť 10. septembra a znova pozvali Žilinku. 

"Budeme radi, ak pán generálny prokurátor príde aspoň v piatok," povedal šéf výboru a poslanec OĽaNO Kristián Čekovský. Dodal, že vtedy má prísť Žilinka na ústavoprávny výbor a rokovanie oboch výborov chcú spojiť.

Následne však vznikla roztržka medzi šéfom výboru Kristiánom Čekovským a poslankyňou Smeru Janou Vaľovou. Tá šéfovi výboru vyčítala, že im nepredložil uznesenie v písomnej forme. 

Reakcia opozičných poslancov:

Námestník GP po skončení mediálneho výboru obhajoval formu tlačovej konferencie kapacitnými dôvodmi a argumentoval online prenosom, prostredníctvom ktorého bol obsah tlačovej konferencie verejne dostupný. Priznal, že myšlienkou presunúť v prípade veľké záujmu takéto akcie do exteriéru sa ešte nezaoberali.

Ohradil sa však voči tvrdeniam, ktoré sa v súvislosti s rozhodnutiami GP objavujú v médiách. "GP nič nezastavila, nikoho neoslobodila. Ak to hovoria médiá a politici, tak to hovoria z neznalosti alebo je to schválnosť," zdôraznil Žilinkov zástupca.

Na otázku, či dianie posledných dní môže ešte viac naštrbiť nízku dôveryhodnosť prokuratúry, Kandera odpovedal, že zvyšovanie dôveryhodnosti je dlhodobý proces. "A v ňom môžeme byť úspešní len vtedy, ak budeme dlhodobo postupovať zákonne v trestnom konaní," dodal.

"Považujeme to za selekciu novinárov," zhodnotil Čekovský. "Ja osobne to považujem za snahu vyhnúť sa konfrontácii," dodal.

Člen výboru Roman Foltin (SaS), ktorý o vystúpenie šéfa prokurátorov požiadal, označil selekciu za možné porušenie tlačového zákona a zlý signál k verejnosti a nezávislým médiám.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.