Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2016, 11:08

Fico má nezákonnú imunitu, dlhodobo sa vyhýba súdu, obvinil premiéra Kollárov poslanec

Poslanec Milan Krajniak chce zákonom uložiť premiérovi povinnosť dodržiavať zákony.

Fico má nezákonnú imunitu, dlhodobo sa vyhýba súdu, obvinil premiéra Kollárov poslanec
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Slovensko má právny štandard banánovej republiky, keďže predseda vlády požíva od niektorých orgánov štátu imunitu, ktorá je nezákonná. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil poslanec NR SR Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý na novembrovú schôdzu pléna predložil návrh zákona o zrovnoprávnení povinností občanov SR s povinnosťami predsedu vlády SR.

Krajniak uviedol, že premiér Robert Fico (Smer-SD) sa dlhodobo a opakovane vyhýba súdu s tým, že sa mu nepodarilo doručiť predvolanie ako svedka. "Sudca, ktorý má nástroje na jeho predvolanie, to však odmieta s vysvetlením, že premiérovi a ani poslancovi NR SR by takéto niečo neurobil," povedal.

Pripomenul, že súdy nevedeli doručiť Ficovi zásielku napríklad pri kauze Osrblie, keď polícia povedala, že premiéra nevie nájsť. Fica nezastihli, ani keď mal svedčiť v kauze Počiatek a kokaín. "Sudkyňa vtedy povedala, že políciu nepožiada o súčinnosť pri premiérovi, lebo by to neurobila ani pri poslancovi NR SR," podčiarkol.

Opozičný poslanec je presvedčený, že takýmto konaním sudcu a predsedu vlády dochádza k znemožneniu zákonných prostriedkov zabezpečenia účasti premiéra v konaní pred súdom, čím sa vytvára nerovnosť zákona. "V prípade občana sudcovia konajú ihneď, napríklad jeho predvedením pred súd.Predsedovi vlády je tak de facto poskytovaná imunita na porušovanie zákona, ktorá je v našom právnom poriadku neodôvodnená a neprípustná," konštatoval Krajniak.

Zákonom chce preto Krajniak uložiť predsedovi vlády SR povinnosť dodržiavať zákony ako každý občan v súlade so sľubom, ktorý skladá do rúk prezidenta. Sľub znie: "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme občanov. Budem zachovávať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života". Ak nebude premiér zásielky preberať, podľa nového zákona nebude mať takúto povinnosť ani bežný občan.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.