Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2016, 15:30

Kiska: Vláda funguje v bludnom kruhu. Kvôli Ficovi zažil prezident na pôde OSN hanbu

Podľa prezidenta sme na tom teraz horšie, ako pred vymenovaním tretej vlády Roberta Fica.

Kiska: Vláda funguje v bludnom kruhu. Kvôli Ficovi zažil prezident na pôde OSN hanbu
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Súčasná vláda funguje v bludnom kruhu, aktuálne sme na tom horšie, ako pred vymenovaním tretieho kabinetu Roberta Fica a za viaceré premiérove vyhlásenia sa na pôde OSN hanbil. Prezident Andrej Kiska poskytol rozhovor pre týždenník Trend.

"Sami seba presvedčili, že konajú správne"

„Viacerí ľudia vo verejnom živote … sami seba presvedčili ... že tak, ako oni konajú, je to správne,“ vyhlásil Kiska. Následne podľa prezidenta kritizujú novinárov, opozíciu či mimovládne organizácie. Tým vzniká bludný kruh, v ktorom už táto vláda funguje, zdá sa Kiskovi.

V rozhovore sa Kiska vyjadril aj ku kauze Bašternák. „Nedá sa rozumieť tomu, prečo zatiaľ nie je nikto stíhaný,“ povedal. Okrem toho je podľa prezidenta „elementárna slušnosť“, aby verejný činiteľ garantujúci vyšetrenie prípadu odstúpil, keď sa objaví len „hypotetická otázka, či nemá na prípad priame prepojenie“.

Kým nezačne fungovať vyšetrovanie, dokazovanie a obviňovanie ľudí kvôli podvodom a korupcii, sme na tom podľa Kisku horšie, ako pred vymenovaním tretej Ficovej vlády.

Hanba na pôde OSN

„Bola to hanba,“ tak prezident zhodnotil, že na valnom zhromaždení OSN negatívne rezonovali vyjadrenia najvyšších slovenských ústavných činiteľov. Menoval tvrdé vyhlásenia na adresu Británie či výroky o ukrajinskej kríze.

„Jeden prezident moslimskej krajiny, ktorá je členom bezpečnostnej rady, sa ma zasa spýtal, či skutočne nenávidíme moslimov,“ povedal Kiska.

Výroky premiéra Fica, že na Slovensku nedopustí vytvorenie „ucelenej moslimskej komunity,“ citovali mnohé zahraničné médiá. Ide pritom o jedno z mnohých vyhlásení premiéra na adresu moslimov, ktoré sa stretli s negatívnou medzinárodnou odozvou.

Kiska v rozhovore v súvislosti s krízou u nášho východného suseda aj konkrétne spomenul problematický výrok. Ide o Ficove slová, že Rusko urobilo pre mier viac ako Ukrajina.

„Pre Britániu to bude veľmi zložité. EÚ využije túto príležitosť, aby verejnosti ukázala: pozerajte sa, teraz uvidíte, prečo je dôležité zostať v EÚ,“ vyhlásil Fico v súvislosti s brexitom na adresu Veľkej Británie.

Pozrite si aj Správu o stave republiky, ktorú Kiska predniesol v parlamente 16. júna:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.