Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2021, 17:26

Lipšic a Žilinka predstúpia pred poslancov. Vysvetľovať budú dianie na prokuratúre

Poslanci sa chcú generálneho prokurátora pýtať aj na využívanie sporného paragrafu 363.

Maroš Žilinka
Zdroj: TASR/J. Novák

Na piatkové zasadnutie Ústavnoprávneho výboru Národnej rady sú pozvaní aj generálny prokurátor Maroš Žilinka a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Okrem prerokovania výročných správ Generálnej prokuratúry Úradu špeciálnej prokuratúry majú vysvetľovať situáciu na prokuratúre. Informoval o tom predseda výboru Milan Vetrák (OĽANO). Rokovanie bude podľa jeho slov verejné a prístupné aj online.

"Vzhľadom na závažné a celospoločensky diskutované rozhodnutia Generálnej prokuratúry SR, osobitne pokiaľ ide o využívanie právomoci generálneho prokurátora podľa § 363 Trestného poriadku, ako aj z dôvodu, aby sme si vyjasnili problémové veci vo vzťahoch medzi generálnou a špeciálnou prokuratúrou, som po porade s podpredsedom výboru Alojzom Baránikom pozval na schôdzu Ústavnoprávneho výboru NR SR predstaviteľov oboch inštitúcií," uviedol Vetrák.

Šéfa GP pozvali na 9.00 h, Lipšic by mal prísť o 13.00 h. Členovia výboru chcú s Lipšicom a Žilinkom diskutovať o využívaní právomoci generálneho prokurátora v zmysle sporného paragrafu, napríklad ak ide o zastavovanie trestných stíhaní alebo zrušenie uznesení o vznesení obvinenia.

Hovoriť s nimi chcú aj o metodike a kritériách pri vznášaní disciplinárnych obvinení vedúcim prokurátorom, postupoch prokuratúry v súvislosti s obvinením policajného prezidenta Petra Kovaříka či postavení a pokračujúcom pôsobení niektorých "aj verejne skompromitovaných prokurátorov na prokuratúre".

Vetrák chce tiež počuť stanovisko k zámeru súdnej mapy a hovoriť chce o aktuálnej situácii na prokuratúre.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.