Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2021, 14:55 Aktualizované dňa 06.09.2021 o 15:35

Lipšic je bezcharakterný lotor, tvrdí Fico. Hovoril o odmene 250-tisíc eur od Penty

Robert Fico dnes nadviazal na vyjadrenie podnikateľa Jaroslava Haščáka, ktorý vo svojej obhajobe uviedol, že finančná skupina Penta vyplácala finančnú odmenu špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi.

Jediný politik na Slovensku, ktorému oligarchovia platili peniaze je Lipšic. To povedal predseda politickej strany Smer-SD Robert Fico na dnešnom brífingu s rovnomenným názvom.

Predseda Smeru sa dotkol viacerých tém, medzi nimi sa vyjadril aj k spojeniu zakladateľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka na základe podnikateľovej obhajoby. Lipšic ho však v nedeľu na sociálnej sieti odmietol

"Ťažko nájsť v slovenskej politike väčšieho pokrytca a chameleóna ako je pán Lipšic," povedal Fico. Nazval ho tiež "bezcharakterným lotrom", ktorý "po chrbte Matoviča prešiel do parlamentu". "Je etalón špiny," dodal. 

Spolupráca s Pentou 

Lipšica mal vo svojej obhajobe spomínať práve Haščák, voči ktorému polícia vzniesla obvinenie v súvislosti s kauzou Gorila.

Jeho stíhanie však v utorok zrušil generálny prokurátor Maroš Žilinka využitím mimoriadneho opravného prostriedku pod paragrafom 363 Trestného poriadku. Ten umožňuje generálnemu prokurátorovi rušiť rozhodnutia v prípravnom konaní.

"Od roku 2016 do roku 2021 som pôsobil v jednej z najväčších medzinárodných advokátskych kancelárii (od roku 2019 ako jej partner). Jedným z klientov tejto advokátskej kancelárie boli dlhodobo aj niektoré spoločnosti z portfólia finančnej skupiny Penta (najmä banky). V roku 2017 alebo 2018 bola táto advokátska kancelária oslovená spoločnosťou Mecom v súvislosti so zastupovaním tejto spoločnosti ako poškodeného v konaní vedenom na NAKA pre obzvlášť závažný zločin vydierania. Okrem toho sme boli oslovení aj s požiadavkou vypracovania analýz pre túto spoločnosť z oblasti európskeho práva," napísal včera na soiálnej sieti Lipšic.

​Lipšic tvrdí, že z Mecomu, ani z inej spoločnosti z portfólia finančnej skupiny Penta, nikdy nemal žiaden priamy príjem. "Ak teda Jaroslav Haščák vo svojich obhajobných vyjadreniach spomína „odmenu pre JUDr. Daniela Lipšica“, tak preukázateľne klame," pokračoval špeciálny prokurátor.

Vo výške sedemtisíc eur

Fico odmenu Lipšicovi, mal od Penty dostať, vyrátal na 250-tisíc eur počas dvoch rokoch, kedy sa s predstaviteľmi finančnej skupiny mal stretávať na mesačnej báze. 

"Odmietame zaťahovanie nášho klienta a nás do sporu medzi R. Ficom a D. Lipšicom. Neželáme si byť jeho súčasťou, najmä keď obe strany v záujme prezentovania vlastných cieľov dezinterpretujú naše vyjadrenia," uviedli dnes vo vyjadrení Haščákovi obhajcovia. 

Zverejnili tiež časť návrhu podaného generálnemu prokurátorovi o primeranosti odmeny vo vzťahu k odmene platenej Danielovi Lipšicovi ako poradcovi Penty.

"Odmena za poskytovanie služieb bola dohodnutá paušálne vo výške 7 000 eur bez DPH, t. j. spolu s DPH 8400 eur mesačne, a bolo dohodnuté, že služby budú primárne (kvôli trestnej kvalifikácii) poskytované práve JUDr. Danielom Lipšicom. Za celý rok poskytovania služieb bola AK Dentons vyplatená suma 84 006 eur bez DPH (100 808 eur s DPH)," píše sa v dokumente. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.