Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2016, 17:11

Žitňanská odsúdila Kotlebove rasistické narážky: Je to hystéria spájaná so židovstvom

Kotlebov výrok je podľa ministerky o to nebezpečnejší, že zaznel v parlamente.

Žitňanská odsúdila Kotlebove rasistické narážky: Je to hystéria spájaná so židovstvom
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Šéf ĽSNS a poslanec Marian Kotleba hovoril v parlamente o neslovanskom vzhľade niektorých ľudí.

Kotleba si rasistické narážky neodpustil vo štvrtok 27. októbra počas rokovania o návrhu zákona, ktorý by prikazoval mimovládnym organizáciám priamo či nepriamo napojeným na financovanie zo zahraničia povinnosť registrovať sa do novovytvoreného Registra zahraničných agentov. Zákon navrhli Kotleba a jeho poslanci - Milan Uhrík, Rastislav Schlosár a Martin Beluský.

„Zo všetkých tých zvláštnych tvárí, ktorých spája nielen výrazný protislovenský postoj, ale aj veľmi zaujímavý fyzický, neslovanský vzhľad, spomeniem tri mená ... Mesežnikov, Samson a Gál,“ povedal Kotleba v rozprave.

Citovaný výrok je vo videu od času 3:50:

O Grigorijovi Mesežnikovovi, Ivovi Samsonovi a Fedorovi Gálovi je verejne známe, že majú židovský pôvod.

Týmto výrokom sa Kotleba podľa politického analytika Jána Baránka demaskoval. „Doteraz sa snažil vytvárať imidž síce radikálneho, ale nie rasistického politika, ktorému ide o vec napríklad v boji proti korupcii,“ vyhlásil Baránek.

Navyše podobné výroky podľa Baránka vôbec nepatria do kresťanskej a konzervatívnej politiky, ktorú sa kotlebovci tvária, že robia. „Je to choré, je to slepá ulička vo vývoji, dejiny to dokazujú,“ dodal.

Kotlebov výrok odsúdila aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. "Výroky o neslovanskom vzhľade niektorých verejne činných osôb sú o to nebezpečnejšie, že zazneli na pôde národnej rady z úst poslancov," tvrdí v stanovisku.

Vytváranie hystérie a jej podprahové spájanie so židovstvom je podľa Žitňanskej nebezpečným návratom do 30. rokov minulého storočia. "Musíme to už jasne pomenovať," uzavrela ministerka.

Zákon poslanci v hlasovaní odmietli. Za bolo len 18 z nich, všetci zo strán ĽSNS a Sme rodina.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.