Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2016, 00:00

Po brexite je situácia EÚ krehká

Tajomník rezortu zahraničia a splnomocnenec vlády pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ Ivan Korčok pre HN:

Dnes EÚ potrebuje najmä dve veci: dodržiavať vlastné pravidlá a dať na stôl pred občanov konkrétne výsledky. Ivan Korčok má pocit, že toto je obdobie, keď nemáme priestor pre veľké slová, ale musíme sa zamerať oveľa viac na hmatateľné výstupy.

Tohtoročný Tatra Summit sa bude venovať témam od financií, cez digitalizáciu a energetiku až po rozpočtovú politiku. Čo je z toho najhorúcejšia téma?
Celý Tatra Summit je postavený na dvoch tematických pilieroch – investičný a politický. V tom politickom sú, dovolím si povedať, takmer všetky aktuálne témy. Ak by som mal vyzdvihnúť jednu z nich, tak je to určite debata o súčasnom stave európskej integrácie, osobitne v kontexte brexitu. Jedným z vrcholov konferencie bude pohľad na Európu od nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho, ktorý dostane aj cenu Tatra Summitu. Je to politik, ktorý výrazným spôsobom už desaťročia formuje nemeckú aj európsku politiku.

Ako vidíte budúcnosť EÚ a jej ďalšej integrácie v kontexte súčasnej doby?
Je pravdou, že Európska únia sa dnes ocitla v najkomplikovanejšej situácii v celej svojej histórii a určite to je spôsobené, okrem iného, najmä brexitom. Neprepadal by som však panike, lebo všetky problémy sú riešiteľné. Hovoriť o budúcnosti EÚ nie je možné bez toho, aby sme najskôr nevyriešili najakútnejšie problémy, ktorým dnes čelíme, a to je jednoznačne stále ešte migračná kríza, hospodárske a ekonomické otázky, obrovské zahraničnopolitické výzvy, vrátane konfliktov v našom blízkom susedstve a, samozrejme, aj otázka odchodu Veľkej Británie a nastavenia budúcich vzťahov. Myslím si, že by sme sa pri začínajúcej debate o budúcnosti EÚ mali vyhnúť klasickému sporu, či chceme viac alebo menej Európy. Táto mantra dnes neprináša žiadnu odpoveď, lebo jej občania nerozumejú. Dnes potrebujeme najmä dve veci: dodržiavať vlastné pravidlá a dať na stôl pred občanov konkrétne výsledky. Mám pocit, že toto je obdobie, keď nemáme priestor pre veľké slová, ale musíme sa zamerať oveľa viac na hmatateľné výstupy. Zároveň je však jasné, že v Európskej únii rastú očakávania na isté zmeny.

Aké veľké vidíte riziko ďalšieho trieštenia EÚ v súvislosti s prekvapujúcim referendom vo Veľkej Británii?
Situácia je dnes veľmi krehká. Odchod Veľkej Británie je obrovský zásah a veľa bude závisieť od toho, ako sa nastavia budúce vzťahy medzi EÚ a Veľkou Britániou, ktoré, okrem iného, by mali dať aj odpoveď na otázku, aké dôsledky by museli znášať ďalšie krajiny, ktoré by sa rozhodli opustiť Európsku úniu. Tu nejde o potrestanie Veľkej Británie. Ale krajina, ktorá opúšťa Európsku úniu, si musí byť vedomá dôsledkov tohto kroku. Nemôže nastať stav, keď štát bude jednou nohou vo vnútri EÚ a druhou nohou mimo nej. Vieme veľmi dobre, že Veľká Británia m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.