Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Hlavným cieľom tejto politiky je zabezpečenie trvalo udržateľného hospodárskeho rastu a zamestnanosti. Zameriava sa na rozvoj priemyselnej výroby, energetiky, cestovného ruchu a iných oblastí, aby sa zvýšila ekonomická výkonnosť členských krajín. Jednotný trh Únie je hnacím motorom konkurencieschopnosti. Odstránením vnútorných bariér sa uľahčuje vstup na trh, prehlbuje sa ekonomická integrácia, čo vedie okrem iného aj k hospodárskemu rastu a tvorbe pracovných miest.

Aby EÚ zvýšila svoju konkurencieschopnosť, musí sa zamerať najmä na rast produktivity. Starnúce obyvateľstvo, a teda obmedzené využitie pracovnej sily, sa v dlhodobom horizonte ukazuje ako zásadný problém, keďže Európska únia musí produkovať „viac z menej“. V posledných rokoch bol nárast produktivity EÚ veľmi nízky napríklad v porovnaní s USA. Politika inovácie hrá významnú úlohu v konkurencieschopnosti a hospodárskom raste Európskej únie. Slúži na jej zachovanie v globálnom svete, ale aj na vytváranie lepších pracovných miest, zlepšenie kvality života, vybudovanie ekologickejšej spoločnosti.

Európska únia aj v tejto oblasti politiky prispieva krajinám v rámci eurofondov, ktoré sa ich potom snažia využiť čo najefektívnejšie. Oblasť politiky konkurencieschopnosti a hospodárskeho rastu na Slovensku pokrýva okrem spomínaných inovácií aj oblasť energetiky, kde sa snaží o zvyšovanie energetickej efektívnosti a zavádzanie progresívnych techník, budovanie verejného osvetlenia pre mestá a obce. Eurofondy v rámci tohto odvetvia sa využívajú aj na podporu cestovného ruchu, na jeho rozvoj v regiónoch Slovenska a podnikateľských aktivít v tejto oblasti. Na Slovensku je riadiacim orgánom pre operačný program Konkurencieschopnosť a hospodársky rast ministerstvo hospodárstva. V predchádzajúcom finančnom rámci na obdobie 2007 – 2013 bolo na Slovensku pri tomto programe vynaložených približne 908 miliónov eur z fondov EÚ.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.