Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2016, 18:49

Štátna poisťovňa je v rekordnej strate. Môže za to Forai a Vaďura, tvrdí Beblavý

Vyzerá to tak, ako keby nový manažment Všeobecnej zdravotnej poisťovne teraz zistil, že sa nachádza na neudržateľnej ceste, a preto sa rozhodol hospodárske výsledky poisťovne radšej zverejniť.

Štátna poisťovňa je v rekordnej strate. Môže za to Forai a Vaďura, tvrdí Beblavý
Zdroj: HN/Marek Kmeť

Vy máte správu s hospodárskym výsledkom štátnej poisťovne, čo je teda dôvodom obrovskej straty?
Zhruba niekedy od začiatku roku 2015 poisťovňa začala míňať viac, ako mala k dispozícii, a nejakým spôsobom sa to buď zakrývalo, alebo sa to začalo prejavovať až teraz, lebo poisťovňa začala spaľovať technické rezervy. Ako keby nový manažment teraz zistil, že poisťovňa je na neudržateľnej ceste a rozhodli sa, že je lepšie to zverejniť a vyčistiť, ako to riešiť neskôr.

Dá sa povedať, kto je vinný?
Určite za to môžu primárne pán Forai a pán Vaďura, pretože oni boli vo vedení poisťovne medzi prvým kvartálom 2015, keď sa tie javy začali, a májom tohto roku, keď museli odísť. Zodpovednosť, či už za nepresné rozpočtovanie a prípadne aj uzatváranie zmlúv nad pomery poisťovne, ide primárne na vrub týchto dvoch pánov a tretej členky predstavenstva, pani Antónie Borovkovej.

Čiže stratu spôsobili aj zmluvy s tetou Ankou či klinikou Kostka?
Tá správa vysvetľuje, že aj štedrejšie zmluvy sú jedným zo zdrojov, ale nielen voči týmto subjektom, ale aj voči mnohým ďalším. Poisťovňa zazmluvňovala nad pomery toho, čo si mohla dovoliť.

Mohlo sa strate zabrániť?
Keď zistíte, že vám vznikajú vysoké výdavky a príjmy nie sú také, ako ste očakávali, tak musíte ako manažment situáciu riešiť, či už úspornými opatreniami, alebo tým, že nezazmluvňujete nových poskytovateľov a nezlepšujete zmluvy tým existujúcim. Nič z toho sa však nestalo, práve naopak, poisťovňa bola ešte štedrejšia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.