Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2016, 09:23 Aktualizované dňa 24.10.2016 o 09:50

Prieskum: Matovičovci sa výrazne prepadli, významne stratili aj Smer a Kotleba

Agentúra AKO zverejnila výsledky svojho októbrového prieskumu.

Prieskum: Matovičovci sa výrazne prepadli, významne stratili aj Smer a Kotleba
Zdroj: TASR

Ak by sa parlamentné voľby konali v októbri, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 27,5 percenta hlasov. V Národnej rade SR by obsadil 44 kresiel. Druhá by vo voľbách skončila SaS, ktorá by získala 17,7 percenta hlasov a mala by tak v parlamente 28 kresiel.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila v dňoch 17. až 22. októbra agentúra AKO. Prieskum realizovala formou telefonického dopytovania.

V parlamente by boli aj Sme rodina a KDH

Do Národnej rady SR by sa podľa prieskumu dostalo ešte ďalších šesť strán. Na treťom mieste vo voľbách by sa umiestnila SNS, ktorú by volilo 15,4 percenta voličov. V parlamente by získala 24 mandátov. Kotleba – ĽS NS by mala 8,7 percenta hlasov a v parlamente by obsadila 14 kresiel. Nasleduje Most-Híd, ktorý by volilo 7,2 percenta respondentov, čo by mu zabezpečilo 11 miest v Národnej rade SR.

Do parlamentu by sa dostali ešte hnutie OĽaNO-NOVA so ziskom 6,4 percenta hlasov (10 mandátov), Sme rodina – Boris Kollár s výsledkom 6,2 percenta hlasov (10 mandátov) a takisto KDH, ktoré by volilo 5,9 percenta oslovených respondentov, čo by pre kresťanských demokratov znamenalo 9 kresiel v parlamente.

Pred bránami NR SR by ostalo SMK so ziskom 3,7 percenta hlasov. Menej ako jedno percento oslovených by volilo #Sieť (0,7 percenta), KSS (0,4) a Stranu zelených Slovenska (0,2 percenta).

V septembrovom prieskume agentúry AKO dosiahol Smer 29,6 percenta, čo je o vyše dve percentá viac ako v októbrovom. Výrazne sa oproti septembru prepadla aj ĽSNS, ktorej by svoj hlas vtedy odovzdalo 11,1 percenta voličov. Padla tak o 2,4 percenta. Najviac sa však prepadla opozičná OĽaNO-NOVA, ktorá stratila 3,1 percenta oproti septembru.

Naopak, oproti septembru si výrazne polepšili SNS a KDH. Minulý mesiac by podľa prieskumu AKO získali SNS 13,1 a KDH 4,2 percenta. Hore išli aj Most-Híd a Sme rodina.

SNS a ĽSNS ako spojené nádoby

"OĽaNO je v defenzíve," zhodnotil stratu viac ako troch percent pre HNonline.sk politológ Tomáš Koziak. Príčinu vidí najmä v problémoch Igora Matoviča s obnovenou živnosťou a následnej hrozbe straty mandátu. Že sa Daniel Lipšic vzdal po tragickej nehode mandátu, mohlo podľa Koziaka strane skôr pomôcť.

Video: Igor Matovič sa vyjadril k svojej živnosti

Pokles preferencií Smeru je podľa Koziaka dlhodobejší trend. "Ak by sa kauzy neprejavili, bola by to skôr záhada," vyhlásil Koziak s tým, že má na mysli najmä kauzu Bašternák.

ĽSNS má podľa Koziaka špecifického voliča. Okrem toho vníma preferencie ĽSNS a SNS ako spojené nádoby, pretože majú rovnakú voličskú základňu. "Danko zbiera ľudí od Kotlebu, ale aj od Smeru," dodal.

Podľa prieskumu by sa na voľbách zúčastnilo 67,7 percenta opýtaných. Voliť by nešlo 13,4 percenta respondentov, 14 percent opýtaných nevedelo, koho by teraz volilo a 4,9 percenta respondentov odmietlo prezradiť, koho by volilo. Agentúra sa respondentov pýtala, ktorej strane alebo hnutiu by dali hlas, pričom im zoznam strán čítala v náhodnom poradí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.