Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Kohézna politika slúži na znižovanie regionálnych rozdielov s cieľom dosiahnuť vyvážené hospodárstvo, sociálny a regionálny rozvoj. V rámci súčasného finančného rámca na roky 2014 – 2020 bolo na túto oblasť vyčlenených približne 351,8 miliardy eur, čo je takmer jedna tretina rozpočtu Európskej únie za toto obdobie. Kohézna alebo inak regionálna politika je realizovaná v rámci troch fondov: Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Kohézneho fondu a Európskeho sociálneho fondu. Odtiaľ putujú finančné prostriedky prevažne do menej rozvinutých oblastí a regiónov s cieľom zapojiť tieto oblasti do trhu, rozvíjať pracovné miesta a prispievať tak k rastu ekonomiky. Často sa pri nej skloňuje výraz finančnej solidarity ako hlavného piliera. Rozširovanie Únie spôsobilo obrovské rozdiely medzi jednotlivými oblasťami a úlohou regionálnej politiky je stierať tieto rozdiely a snažiť sa o priblíženie málo vyspelých krajín k rozvinutejším. Regionálnu politiku má na starosti Generálne riaditeľstvo pre regionálnu a mestskú politiku, ktorej generálnym riaditeľom je od 22. júna tohto roka Marc Lemaître.

Vďaka kohéznej politike sme v roku 2009 v štátoch Európskej únie zvýšili hrubý domáci produkt o 0,7 percenta. Ten ďalej rastie a v roku 2020 by mal dokonca dosiahnuť zvýšenie o štyri percentá. V tomto roku sa tiež predpokladá návrat investície vo výške 4,2 eura za každé euro investované v období rokov 2000 – 2006. Rozvoj Európskej únie teda do veľkej miery ovplyvňuje práve investovanie do regiónov.

Diskusia v poslednom čase ukázala, že kohézna politika by mala po roku 2020 vyzerať úplne inak ako dnes. Európska komisia by mala predstaviť návrhy na reformu tejto politiky už budúci rok a podľa niektorých odborníkov sa zmeny môžu týkať znižovania zdrojov alebo premeny súčasných grantov na iné finančné nástroje. To by však podľa nich mohlo mať zlé, až ničivé následky na európske regióny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.