Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2016, 12:59

"Už pociťujeme dôsledky stretnutia Kisku s dalajlámom," tvrdí Fico. Veľký investor sa odmlčal

Minulotýždňové stretnutie prezidenta Kisku s dalajlámom zhoršilo slovenské vzťahy s Čínou.

Premiér Robert Fico
Zdroj: TASR/AP

Národným záujmom Slovenskej republiky je mať dobré obchodné vzťahy s Čínou. Je preto zlé, ak otázka osobného imidžu niekedy preváži nad národnými záujmami krajiny. V odkaze na minulotýždňové stretnutie prezidenta SR Andreja Kisku s dalajlámom to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).

"Je to škoda, že do tohto tlačia prezidenta jeho poradcovia," konštatoval predseda vlády. Podľa vlastných slov má záujem na dobrých vzťahoch s prezidentom. "Ale toto jeho rozhodnutie poškodilo slovensko-čínske vzťahy. Ja už to pociťujem," doplnil. Problémy podľa neho cítiť napríklad pri príprave nadchádzajúceho summitu Číny a 16 krajín strednej a východnej Európy, ktorú teraz poznačilo ochladenie vzťahov.

Fico poukázal tiež na prípad čínskeho investora, ktorý mal záujem investovať na Slovensku do cestovného ruchu a infraštruktúry. "Bol tu záujem jedného veľkého investora, ktorý sa teraz odmlčal, prestal s nami komunikovať," dodal. Zopakoval, že slovenská vláda, ako aj celá EÚ, uznáva politiku jednej Číny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.