Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2016, 11:45

Čína nám hrozí odvetnou akciou za stretnutie Kisku s dalajlámom

Kiska ignoroval "ostrý nesúhlas" Číny a stretol sa s dalajlámom, vyhlásila hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia.

Čína nám hrozí odvetnou akciou za stretnutie Kisku s dalajlámom
Zdroj: Facebook/Andrej Kiska

Čínske ministerstvo zahraničia dnes pohrozilo neupresnenou odvetnou reakciou za to, že sa slovenský prezident Andrej Kiska stretol s tibetským duchovným vodcom dalajlámom, ktorý v rámci cesty po Európe navštívil Slovensko. Informovala o tom agentúra Reuters.

Peking pokladá 80 ročného dalajlámu, ktorý je držiteľom Nobelovej ceny za mier, za separatistu presadzujúceho nezávislosť Tibetu. Túto oblasť čínska armáda obsadila v roku 1950.

Dalajláma, ktorý prišiel na Slovensko v sobotu, sa s Kiskom zišiel v nedeľu v Bratislave v reštaurácii. Na facebookovej stránke slovenského prezidenta sa potom objavili fotografie z tohto stretnutia a Kiskov komentár, že schôdzku s dalajlámom považuje za veľkú poctu.

Kiska ignoroval "ostrý nesúhlas" Číny a stretol sa s dalajlámom, vyhlásila hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Chua Čchun-jing. Toto stretnutie podľa jej slov bolo v rozpore s "politikou jednej Číny", ktorú slovenská vláda sľúbila podporovať. "S tým Čína absolútne nesúhlasí a prijme zodpovedajúcu reakciu," povedala hovorkyňa bez ďalších podrobností.

Dalajláma sa podľa Chua Čchun-jing dlhodobo snaží o odtrhnutie Tibetu od Číny, a čínska vláda je proti tomu, aby ktorýkoľvek zahraničný činiteľ bol s dalajlámom v akejkoľvek forme kontaktu.

Stretnutie Kisku s dalajlámom "rozbilo politický základ čínsko-slovenských vzťahov", dodala hovorkyňa. "Žiadame, aby slovenská strana jasne uznala protičínsku, separatistickú povahu dalajlámu a úprimne rešpektovala bytostné čínske záujmy."

Dalajlámova trojdňová návšteva Slovenska skončí dnes, keď sa duchovný vodca presunie do Prahy. V českej metropole sa zúčastní konferencie Forum 2000.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.