Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2016, 14:22

Džihád môžeme potláčať toleranciou, šírme súcit. Dalajlámu prijal prezident a niektorí politici

Predstavitelia vlády schôdzku s dalajlámom podľa dostupných informácií v pláne nemali.

Džihád môžeme potláčať toleranciou, šírme súcit. Dalajlámu prijal prezident a niektorí politici
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Tibetský duchovný vodca dalajláma, ktorý v sobotu prišiel na Slovensko, sa dnes stretol s prezidentom Andrejom Kiskom a s niekoľkými ďalšími politikmi. V poradí tretiu návštevu dalajlámu v krajine kritizovalo čínske veľvyslanectvo na Slovensku.

Politici sa s dalajlámom zišli súkromne, nie v rámci svojho oficiálneho programu. "Budhizmus je pre mňa filozofia o tom, ako by sme mali žiť. Zmyslom života je pomoc druhým, obetovanie pre druhých. Ten, kto dbá o vlastné šťastie, býva často nešťastný a najšťastnejší sú tí, ktorí dbajú o šťastie druhých," povedal Kiska v rámci stretnutia s dalajlámom v reštaurácii bratislavskej televíznej veže Kamzík.

Ráno sa s dalajlámom v jednom z hotelov spoločne zišli traja poslanci, vrátane podpredsedníčky parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita Lucie Ďurišovej Nicholsonovej a takisto europoslanca za mimoparlamentnu Stranu maďarskej komunity Pála Csákyho. Dalajláma podľa jedného zo zúčastnených poslancov na schôdzke hovoril aj o niekdajšom československom a českom prezidentovi Václavovi Havlovi.

Džihád (svätá vojna), na ktorý vyzýva Islamský štát, môžeme potláčať toleranciou. Na dnešnej prednáške pre verejnosť apeloval na toleranciu a šírenie súcitu. Mierový svet môžeme podľa neho dosiahnuť cez náš vlastný vnútorný mier. Všetci ľudia podľa tibetského duchovného vodcu môžu spoluvytvárať lepšiu budúcnosť. Verí, že možno o 20 rokov bude vo svete viac mieru.

"Všetci máme právo na to, aby sme dosiahli šťastie. V živote máme veľa problémov, ale na svete je veľa dôvodov na to, aby sme boli optimisti," povedal tisícom ľudí v Národnom tenisovom centre v Bratislave. Osobná zodpovednosť ľudí je podľa dalajlámu, aby bolo ľudstvo šťastnejšie. "Aby tu bolo viac súcitu. Súcit by sme mali vedieť preniesť aj na našich nepriateľov. Je dôležité kultivovať v nás povedomie súdržnosti medzi ľuďmi, ako medzi bratmi a sestrami bez ohľadu na náboženstvo," poznamenal.

Dalajláma zdôraznil potrebu lásky, tolerancie, spokojnosti, radosti a sebadisciplíny. Poukázal aj na dôležitosť vytvárania náboženskej harmónie. "Napriek tomu, že vyznávame iné filozofie, náboženstvá, iný spôsob života, máme spoločný cieľ. Šírenie súcitu je cieľom nás všetkých a tiež vytvorenie náboženskej harmónie," uviedol. Dalajláma sa tiež zastal moslimov. Veriaci moslim podľa neho nespôsobí krviprelievanie. "Kto spôsobí krviprelievanie, prestáva byť moslim," dodal.

Dalajláma odpovedal aj na otázky ľudí. Jedného z divákov zaujímal názor na amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Dalajláma sa k tomu nevyjadril, zastáva názor, že počas kampane je lepšie zachovať mlčanlivosť. Vo svojom vystúpení hovoril aj o výbere dalajlámu. Priznal obavy, že čínska vláda sa snaží do budúcna ovplyvňovať tento výber. Deklaroval zároveň svoj záväzok voči Tibetu z pohľadu životného prostredia a ochrany tibetskej kultúry.

Dalajláma bude na Slovensku do 17. októbra. Návšteva je súčasťou jeho cesty po mestách Európy. Na Slovensku je tretíkrát. Z Bratislavy odcestuje do Prahy a ďalších stredoeurópskych metropol. Historicky prvá návšteva tibetského duchovného vodcu bola v októbri 2000. Potom prišiel v septembri 2009. V roku 1989 získal Nobelovu cenu za mier.

Návštevu tibetského duchovného vodcu už vopred odsúdila čínska ambasáda na Slovensku. "Schôdzka slovenských štátnych predstaviteľov s dalajlámom nie je v súlade s princípom jednej Číny, ktorý Slovenská republika vždy dodržiavala, výrazne poškodzuje vzájomnú politickú dôveru a bilaterálne vzťahy Číny a Slovenska, ničí priateľskú spoluprácu medzi oboma krajinami, ako aj vlastné záujmy Slovenska," uviedlo vo vyhlásení veľvyslanectvo Číny. Dodalo, že dalajlamovým zámerom je prostredníctvom stretnutí s politikmi zvyšovať vplyv v záujme "tibetskej nezávislosti".

Dalajlámova trojdňová návšteva Slovenska skončí v pondelok, keď sa duchovný vodca presunie do Prahy. V českej metropole sa zúčastní konferencie Forum 2000.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.