Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2016, 10:58

Ďalší prieskum zachytil pád SNS, sulíkovci a matovičovci rastú (+grafy)

Ďalší prieskum zachytil pád SNS, sulíkovci a matovičovci rastú (+grafy)
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ak by sa parlamentné voľby konali v septembri, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 29,6 percenta hlasov. V Národnej rade SR by obsadil 52 kresiel. Druhá by vo voľbách skončila SaS, ktorá by získala 17,5 percenta hlasov a obsadila by tak v parlamente 30 kresiel.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila v dňoch 12. až 20. septembra agentúra AKO. Prieskum realizovala formou telefonického dopytovania. Ide o agentúru, ktorej výsledky posledného predvolebného prieskumu sa najviac zhodovali s reálnymi výsledkami volieb.

Do Národnej rady SR by sa podľa prieskumu dostali ešte ďalšie štyri strany. Na treťom mieste vo voľbách by sa umiestnila SNS, ktorú by volilo 13,1 percenta voličov. V parlamente by získala 23 mandátov. Kotleba – ĽS NS by vo voľbách získala 11,1 percenta hlasov a v parlamente by obsadila 19 kresiel.

Nasleduje OĽaNO-NOVA, ktoré by volilo 9,5 percenta respondentov, čo by zabezpečilo 16 miest v Národnej rade SR. Do parlamentu by sa dostal ešte Most-Híd, ktorý by volilo 5,8 percenta voličov, za čo by parlamente získal 10 mandátov.

Pred bránami parlamentu by zostala Sme rodina – Boris Kollár s podporou 4,3 percenta a KDH so 4,2 percentami hlasov. Taktiež SMK s 2,6 percentami. Menej ako jedno percento oslovených by volilo #Sieť (0,8 percenta), Stranu zelených Slovenska (0,6 percenta), KSS (0,3 percenta), Stranu moderného Slovenska (0,2 percenta), Demokratov Slovenska - Ľudo Kaník (0,2 percenta) a Odvahu - Veľkú národnú a proruskú koalíciu (0,2 percenta).

V tomto týždni vyšiel aj ďalší prieskum. Agentúra Focus tiež namerala stabilný Smer a klesajúce preferencie SNS. Výsledky sa naopak výrazne líšia pri Moste-Híd a OĽaNO-NOVA. Pri oboch stranách je vývoj v spomínaných agentúrach opačný.

Podľa prieskumu by sa na voľbách zúčastnilo 62,6 percenta opýtaných. Voliť by nešlo 12,8 percenta respondentov, 17,7 percenta opýtaných nevedelo, koho by teraz volilo a 6,9 percenta respondentov odmietlo prezradiť, koho by volilo. Agentúra sa respondentov pýtala, ktorej strane alebo hnutiu by dali hlas, pričom im zoznam strán čítala v náhodnom poradí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.