Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2016, 16:30

Na východe vypukla epidémia žltačky, vyhlásili mimoriadnu situáciu

Úrad verejného zdravotníctva v reakcii na epidémiu nariadil plošné očkovanie obyvateľov do 15 rokov.

Na východe vypukla epidémia žltačky, vyhlásili mimoriadnu situáciu
Zdroj: TASR/František Iván

Na východnom Slovensku vypukla epidémia žltačky. Hygienici nariadili povinné očkovanie detí v meste Sobrance, tamojšia samospráva kvôli rozšíreniu ochorenia hepatitídy typu A vyhlásila mimoriadnu situáciu.

K dnešnému dňu hygienici zaznamenali v Sobranciach, kde žije zhruba 6000 obyvateľov, 107 potvrdených prípadov žltačky. Nárast počtu chorých sa zatiaľ nezastavil.

Úrad verejného zdravotníctva v reakcii na epidémiu nariadil plošné očkovanie obyvateľov do 15 rokov v Sobranciach a povinnosť detí podrobiť sa opakovanému lekárskemu vyšetreniu. Inkubačná doba žltačky je až zhruba sedem týždňov.

Primátor mesta v oznámení o vyhlásení mimoriadnej situácie uviedol, že najvážnejší stav je v tamojšej rómskej osade, kde žije asi 600 ľudí v zhoršených hygienických podmienkach. Nákaza sa rozšírila do celého mesta.

Už v letných mesiacoch hygienici na východe Slovenska zaznamenali desiatky prípadov hepatitídy typu A v Trebišove a okolí. V regióne úrady zakázali organizovanie verejných hromadných podujatí.

Kvôli epidémii žltačky bolo plne vyťažené infekčné oddelenie nemocnice v Michalovciach.

Žltačka je nákazlivé ochorenie, ktoré zasahuje pečeň. Prevenciou ochorenia je podľa hygienikov dôsledné umývanie rúk po návšteve toalety a pred jedlom, ako aj dodržiavanie hygieny pri spracovaní potravín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.