Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2016, 11:32

Hranice Slovenska s Maďarskom sa zmenia. Pozrite sa, na ktorých miestach

Štátna hranica s Maďarskom by mala byť nepohyblivá.

Hranice Slovenska s Maďarskom sa zmenia. Pozrite sa, na ktorých miestach
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Vláda dnes rozhodla o návrhu ústavného zákona, ktorý sa zaoberá zmenou štátnej hranice medzi Slovenskom a Maďarskom. Zákon vstúpi do platnosti vtedy, keď začne platiť po súhlase poslancov Zmluva medzi Slovenskou republikou a Maďarskom o štátnej hranici podpísanej v Amsterdame v januári tohto roku a schválenej vládou v júni tohto roku.

Zmeny zakotvené v  zmluve súvisia s vodohospodárskymi úpravami rieky Ipeľ a požiadavkou na preloženie hraničnej čiary do novovybudovaného koryta toku a s kompenzáciou úbytku štátneho územia vzniknutého týmito vodohospodárskymi úpravami.

Dôvodom výmeny územia sú podľa ministerstva vnútra zmeny koryta rieky Ipeľ, ktoré spôsobili rôzne vodohospodárske úpravy a požiadavka na preloženie hraničnej čiary do novovybudovaného koryta toku s kompenzáciou úbytku štátneho územia vzniknutého týmito vodohospodárskymi úpravami.

Zmeny sa na Slovensku týkajú území pri rieke Ipeľ v katastroch obcí Leľa, Salka a Malé Kosihy v okrese Nové Zámky, Ipeľský Sokolec, Kubáňovo a Šahy v okrese Levice a Šiatorská Bukovinka v okrese Lučenec.

V Maďarsku ide o územia v katastroch obcí Letkés, Ipolytölgyes, Perőcsén, Tésa a Hont. Rozsah vymeneného územia má byť na oboch stranách 177 802 metrov štvorcových.

Podľa ministerstva vnútra pôjde len o výmenu stavieb, zariadení a porastov. Osídlené územia sa meniť nebudú. 

Pevnú hranicu na vodných tokoch má Slovensko od roku 2011 s Českom. Ministerstvo vnútra pripravuje takúto úpravu hraníc aj s Rakúskom a Poľskom.

​Kde sa budú meniť hranice. Červenou farbou sú označené miesta na Slovensku, oranžovou miesta v Maďarsku. Obrázok si zväčšíte kliknutím sem.

Kde sa zmenia hranice s Maďarskom
Zdroj: HN

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.