Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2016, 13:40

Fico odmieta kritiku. Summit bol pre Slovensko úspech, vyhlásil

Prosím, trošku pozitívne rozmýšľajme, buďme trošku hrdí na túto krajinu, žiada premiér.

Fico odmieta kritiku. Summit bol pre Slovensko úspech, vyhlásil
Zdroj: HN/Pavol Funtál

​Slovensko zažilo obrovský diplomatický úspech. Na margo piatkového (16. 9.) neformálneho Bratislavského summitu to uviedol v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) a odmietol kritické názory na výsledky schôdzky lídrov 27 krajín EÚ.

Kritiku Fico označil za negativizmus. Z jeho pohľadu bolo životne dôležité, aby sa členské štáty v Bratislave stretli a oznámili európskej verejnosti, že chcú pokračovať ďalej. Tento cieľ sa podľa premiéra podarilo splniť a konkrétne opatrenia budú nasledovať na nadchádzajúcich riadnych summitoch v bruselskom prostredí.

"Prosím, trošku pozitívne rozmýšľajme, buďme trošku hrdí na túto krajinu. Táto krajina je stabilná, táto krajina prosperuje. Keby nebola stabilná a neprosperovala, tento summit v Bratislave nikdy nie je. Tak nechoďme na to, že všetko bolo zlé negatívne. Bol to dobrý summit, stojím si za tým," zdôraznil v RTVS.

Fico vysvetlil, že Slovensko neformálnu schôdzku iniciovalo s tým, aby sa na nej rokovalo o témach, na ktorých je zhoda a ktoré Európsku úniu spájajú. Preto sa v Bratislave nehovorilo o povinných kvótach alebo o ruských sankciách, ale o ochrane vonkajších európskych hraníc, boji proti terorizmu, ekonomických a sociálnych otázkach, boji s nezamestnanosťou mladých ľudí alebo o digitalizácii Európy.

Podľa Fica súčasťou piatkovej diskusie európskych lídrov nebola ani otázka krátenia eurofondov pre krajiny, ktoré nie sú solidárne pri prerozdeľovaní utečencov. Je tu naopak plán na zdvojnásobenie takzvaného Junckerovho fondu určeného na podporu veľkých investícií, z čoho by malo profitovať aj Slovensko. Z fondu má byť financovaný nový bratislavský obchvat. "Aj toto je konkrétny výsledok bratislavského summitu," pripomenul Fico.

Takto vyzerala Bratislava počas summitu lídrov únie

Tento týždeň však splnomocnenec vlády SR pre vyjednávanie rozpočtu EÚ Vazil Hudák súhlasil pri rokovaniach o eurorozpočte v Bruseli so škrtmi v eurofondoch na budúci rok o 24 percent, pričom tieto prostriedky by sa mali použiť na riešenie otázok migrácie.

"Ak hovoríme o efektívnejšom využívaní finančných prostriedkov, ochrane vonkajších hraníc, niekde musíme zohnať finančné prostriedky. Preto je dnes diskusia ohľadom eurofondov, stále je však otvorená, nič nie je schválené, nič nie je dohodnuté," reagoval na to Robert Fico. "Ak bude na stole princíp lepšieho využívania peňazí, ja budem za," doplnil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.