Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2016, 12:23

Kiska hovorí o zvláštnej nálade: Brusel sa stal nadávkou

Predseda Európskej  komisie Jean-Claude Juncker a prezident Andrej Kiska
Zdroj: TASR/V. Benko

Európski lídri by sa mali sústrediť na veci, ktoré členské štáty Európskej únie (EÚ) spájajú a vyvarovať sa riešení, ktoré by medzi ľuďmi vyvolali negatívne emócie.

Povedal to prezident SR Andrej Kiska v súvislosti s dnešným neformálnym summitom lídrov EÚ v Bratislave. Želal by si, aby bratislavský summit priniesol signál o jednote a spoločnej budúcnosti.

"Želám si, aby bratislavský summit EÚ odštartoval obnovenie dôvery. Naša spoločná Európa nám za to stojí," vyhlásil Kiska.

Lídri by si mali postaviť jasné body a presný časový plán v oblastiach, ktoré nás spájajú. „Ako napríklad bezpečnosť, ochrana a kontrola hraníc Schengenu," doplnil Kiska.

Pripomenul "zvláštnu náladu", pesimizmus a kritiku voči únii. "O únii sme zabudli povedať pekné slovo a Brusel sa stal nadávkou. Napriek tomu všetkému ale skutočnosť a výsledky európskej spolupráce sú oveľa lepšie ako táto nálada," zdôraznila hlava štátu.

Podľa slovenského prezidenta ide v EÚ o krízu dôvery a sebadôvery. "Myslím si, že nikto nemá zázračné riešenie, ako toto obdobie prekonať a dôveru obnoviť. Ale môžeme na tom začať pracovať," povedal Kiska, ktorý by si želal, aby bratislavský summit ukončil emocionálne rozdelenie Európy.

"A keby ľudia v celej Európe počuli z Bratislavy, že priekopy boli zasypané a priepasti preklenuté. Keby Európa vyslala jasný signál o jednote a spoločnej budúcnosti," vyhlásil prezident.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.