Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2021, 12:25 Aktualizované dňa 02.09.2021 o 14:54

Prezidentka Čaputová diskutovala s nemeckým náprotivkom Steinmeierom. Reč padla aj na Afganistan

Jednou z ďalších tém debaty bol stav právneho štátu a pripravovaná reforma justície na Slovensku.

Prezidentka Čaputová diskutovala s nemeckým náprotivkom Steinmeierom. Reč padla aj na Afganistan
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rokovala vo štvrtok s prezidentom Nemeckej spolkovej republiky Frankom-Walterom Steinmeierom o otázkach právneho štátu, situácii v Afganistane, potrebných reformách v súvislosti s európskym plánom obnovy, ako aj o spoločných prioritách vrátane boja s klimatickými zmenami. Čaputová o tom informovala na ich spoločnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Dvojdňová návšteva Steinmeiera na Slovensku je podľa Čaputovej symbolický dôkaz strategického partnerstva a spojenectva SR a Spolkovej republiky.

V tejto súvislosti poukázala aj na silné hospodárske väzby oboch krajín, na území Slovenska totiž "momentálne podniká viac ako 500 nemeckých firiem, ktoré zamestnávajú takmer 150-tisíc ľudí."

Hlavy štátov sa rozprávali aj o Európskej únii, zahraničnej politike a spoločných cieľoch a aktivitách v súvislosti s bojom proti klimatickej zmene, dodala Čaputová.

Podľa Steinmeiera sa zhodli, že ľuďom, ktorí chcú vycestovať z Afganistanu, je potrebné pomáhať aj po ukončení americkej evakuačnej operácie v Kábule. Dodal, že EÚ aj NATO si teraz musia klásť sebakritické otázky, aby v budúcnosti nedošlo k podobnej kríze ako tej v Afganistane.

"Musíme pomôcť. Primárne ľudom, ktorí nám za tých 20 rokov (v Afganistane) pomáhali," povedala Čaputová. Pripomenula, že SR už pomohla odísť z Afganistanu rodinným príslušníkom ľudí, ktorí žijú na Slovensku alebo spolupracovali s EÚ.

Prezidentka sa zároveň vyslovila za začatie "procesu sebareflexie" v súvislosti s odchodom aliančných vojsk z Afganistanu na pôde NATO.

Steinmeier ďalej poznamenal, že dobrá spolupráca medzi SR a Nemeckom je "veľmi úspešný príbeh, ktorý netreba brať ako samozrejmosť". Ocenil pokrok, ktorý Slovensko spravilo za posledných niekoľko rokov v otázke právneho štátu, a to najmä zriadením Najvyššieho správneho súdu SR.

Systém justície je podľa Čaputovej "veľkou výzvou pre všetky postkomunistické krajiny". "Preto som rada, že sa SR vybrala po ceste Česka (pri zriadení Najvyššieho správneho súdu)," priblížila prezidentka a pripomenula, že "na Slovensku nastalo aj významné vyšetrovanie ľudí, ktorí mali v minulosti mocenské postavenie".

Čaputová privítala Steinmeiera v Prezidentskom paláci s vojenskými poctami.

Nemecký prezident sa s prezidentkou SR zúčastní aj na diskusii o súčasných výzvach pre demokracie, ktorú organizuje organizácia Globsec, a večer spolu navštívia džezový koncert. Steinmeier si okrem toho uctí pamiatku obetí totality pri pamätníku Brána slobody v Devíne a stretne sa aj s premiérom SR Eduardom Hegerom (OĽANO).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.