Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2016, 13:03

Nie je to prekvapením, štát zlyháva opakovane, kritizuje ombudsmanka kvôli kauze z Galanty

Nie je to prekvapením, štát zlyháva opakovane, kritizuje ombudsmanka kvôli kauze z Galanty
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Prípadom údajného zneužívania dievčat v resocializačnom centre v Galante sa bude zaoberať aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorej kancelária prijala dnes v tejto súvislosti podnet. Ombudsmanka o tom informovala na dnešnom stretnutí s novinármi.

"Podnet sa týka zaobchádzania s deťmi v tomto zariadení," informovala Dubovcová. Podľa nej ide o vôbec prvý podnet týkajúci sa tohto centra smerom k verejnému ochrancovi práv. "Budeme sa ním zaoberať pravdepodobne na mieste, ale aj v iných inštitúciách," oznámila s tým, že najprv ju bude zaujímať, aký postoj zaujme v tejto veci generálna prokuratúra, polícia a detská komisárka.

"Pre mňa nie je prekvapením, že niečo také vyplávalo na povrch," komentovala Dubovcová informácie poslankyne parlamentu Natálie Blahovej (SaS). Štát podľa ombudsmanky zlyháva v oblasti ochrany práv detí opakovane. Upozornila, že štátne inštitúcie sú nastavené formalisticky a dieťa je často akoby len prostriedkom na získanie štátnych zdrojov.

Verejný ochranca práv riešil doteraz podnety týkajúce sa reedukačných zariadení. Prípad sexuálneho násilia v nich zatiaľ nezaznamenal, potvrdilo sa však zlé zaobchádzanie s deťmi. "Kritizovali sme celkové nastavenie reedukačných domovov, ako fungujú, aké majú podmienky podľa zákona," priblížila Dubovcová, ktorá kritizovala napríklad aj možnosť dať dieťa na 24 hodín na samotku alebo obmedzené a nekvalitné vzdelávanie v týchto zariadeniach.

Blahová v piatok (9.9.) na svojom blogu upozornila na možné sexuálne zneužívanie dievčat v galantskom resocializačnom zariadení zamestnancami. Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny obvinenia odmietlo, taktiež aj samotné zariadenie v Galante.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.