Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2016, 10:01

Čakajú diaľničné známky veľké zmeny? Poslanec SaS navrhuje viacero zmien

Miroslav Ivan predložil v pléne parlamentu niekoľko pozmeňujúcich návrhov k tejto novele.

Poslanec SaS Miroslav Ivan
Zdroj: TASR/M. Svítok

Nedostatkov v systéme elektronických diaľničných známok je podľa poslanca SaS Miroslava Ivana viac než len tie, ktoré rieši novela zákona o diaľničnej známke z dielne rezortu dopravy.

Plénu parlamentu preto v úvode piateho rokovacieho dňa deviatej schôdze Národnej rady (NR) SR predložil niekoľko pozmeňujúcich návrhov k tejto novele.

Viaceré zmeny

Jedným z nich chce napríklad zaviesť do praxe to, aby ročná diaľničná známka neplatila len od januára jedného roka do konca januára nasledujúceho roka, ale 365 dní odo dňa jej kúpy. Motoristi by si tak podľa Ivana mohli kúpiť ročnú diaľničnú známku kedykoľvek v roku a mohli ju využívať celý rok.

"Myslíme si, že je to spravodlivé a predovšetkým slušné voči vodičom. Ak zaplatia 50 eur za ročnú diaľničnú známku, mali by v takom rozsahu diaľnice aj využívať," odôvodnil Ivan.

V ďalšom pozmeňujúcom návrhu chce výraznejšie znížiť pokuty za jazdu po diaľniciach bez elektronickej známky, než ako navrhuje ministerstvo dopravy.

To chce, aby pokuty klesli z aktuálnych 300 eur na 150 eur. Podľa Ivana by sa však mali znížiť na 100 eur a pri rýchlom zaplatení by pokuta klesla na 50 eur. "Dajme vodičom primerané pokuty," apeloval na plénum Ivan. 

Novela je už v druhom čítaní

Novela zákona o diaľničnej známke sa práve nachádza v parlamente v druhom čítaní. Rezort dopravy v nej okrem zníženia pokút upravuje aj periodicitu pokutovania vodičov.

To znamená, že ak teraz získal motorista pokutu za každý deň jazdy bez diaľničnej známky, po novom má dostať druhú pokutu až po mesiaci od tej prvej.

Tiež motorista, ktorý v priebehu predchádzajúcich 12 mesiacov už zaplatil jednu alebo viac pokút a v súčasnosti opäť zhrešil, ale dodatočne si kúpi ročnú diaľničnú známku, táto pokuta sa mu odpustí. 

Čo sa týka motoristov, ktorí do účinnosti novely zákona dostali alebo dostanú pokutu, uhradiť budú musieť len jednu pokutu. Novela má nadobudnúť účinnosť 1. októbra tohto roku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.