Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2016, 12:57

Václav Mika: Lichotí mi, že si nás Maďarič zastal

Rezort kultúry nemá žiadny vplyv na RTVS, hovorí generálny riaditeľ verejnoprávnej televízie a rozhlasu Mika.

Ako hodnotíte vyjadrenie Andreja Danka, že by chcel dostať RTVS „do správy“?
Dá sa to vyložiť rôznymi spôsobmi. Napríklad že nemajú ministerstvo kultúry. Lenže v zásade ministerstvo kultúry nemá žiadny priamy vplyv na fungovanie RTVS, iba z pohľadu legislatívy. Mohlo to byť myslené aj tak, že ide o reálne ambície získať vplyv v RTVS.

Ako vnímate to, že minister kultúry Marek Maďarič bol ochotný podať demisiu, ak zvýšenie koncesií neprejde?
Mne môže iba lichotiť, že sa tak jasne zastal verejnoprávnych médií.Ako by podľa vás mali byť financované verejnoprávne médiá?
Majoritné financovanie verejnoprávnych médií v Európe je z koncesií. Je to tradičné aj u nás, celé obdobie je to tak. Televízie, ktoré sú nám dávané za príklad, sú financované väčšinovo z koncesií.

Čo ak by RTVS bola financovaná len zo štátneho rozpočtu?
Má to tri podstatné zádrhy. Prvý je ten, že do akej miery sú takéto financie garantované. Druhý problém je ten, že takéto peniaze vytvárajú priamu závislosť od štátneho rozpočtu a tretia vec je paralela medzi financovaním zo štátneho rozpočtu a vplyvom vo verejnoprávnom médiu. Aký bude obraz verejnoprávnych médií, keď ich prvým znakom bude, že sú financované zo štátneho rozpočtu? Sú naozaj nezávislé?

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.