Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.09.2021, 11:59

Hlas prijal deklaráciu. Pellegrini ju chce predložiť do parlamentu a dosiahnuť konanie referenda

Hlas-SD vidí riešenie v zmene rokovacieho poriadku parlamentu a v zmene ústavy.

Mimoparlamentná strana Hlas-SD prijala v stredu, na Deň Ústavy SR, Deklaráciu 1. septembra. Zdôrazňuje v nej, že moc pochádza z ľudu a občania majú právo korigovať činnosť politikov aj počas volebného obdobia.

Na tlačovej konferencii o tom informoval líder strany Peter Pellegrini s tým, že deklaráciu podpíšu nezaradení parlamentní poslanci, ktorí sú členmi Hlasu-SD, a predložia ju do Národnej rady. Pellegrini vyzval troch najvyšších ústavných činiteľov i poslancov parlamentu, aby sa k princípom deklarácie prihlásili.

Vôľa občanov nesmie byť ignorovaná

Hlas-SD chce aj týmto spôsobom dosiahnuť, aby sa konalo referendum o skrátení volebného obdobia. V deklarácii sa preto podľa bývalého premiéra píše, že referendum je plne ústavným, demokratickým a legitímnym nástrojom na presadzovanie vôle ľudu.

"Predstavuje najvyššiu formu osobného, občianskeho a politického názoru. Ústava SR musí jasne a nespochybniteľne definovať zákonné podmienky vykonania referenda a povinnosťou NR SR je upraviť znenie ústavy tak, aby možnosť uskutočnenia referenda nevyvolávala žiadne otázky," skonštatoval Pellegrini.

Vôľa občanov vyjadrená ústavou a požadovaným počtom podpisov pod petíciou za vypísanie referenda nesmie byť podľa deklarácie ignorovaná a jej naplnenie nemôže byť nezmyselne odkladané.

Výzva ústavným činiteľom

"Ústavní činitelia musia konať tak, aby sa referendum, o ktoré požiadal dostatočný počet občanov, v čo najkratšom možnom čase uskutočnilo. Vôľa občanov SR vyjadrená platnými výsledkami referenda musí byť záväzná pre poslancov NR SR a politici musia rešpektovať rozhodnutie občanov," vyhlásil Pellegrini.

Vedenie Hlasu-SD vyzvalo najvyšších ústavných činiteľov, aby na Deň Ústavy uznali moc ľudu ako jedinú zvrchovanú moc na Slovensku. Od poslancov parlamentu žiadajú, aby túto deklaráciu schválili, a vládnu koalíciu, aby umožnila prijať potrebné zmeny zákonov v skrátenom legislatívnom konaní a v súlade s deklaráciou umožnila konanie referenda v čo najkratšom termíne. Hlas-SD vidí riešenie v zmene rokovacieho poriadku parlamentu a v zmene ústavy.

Ústavný súd nedávno rozhodol, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady je protiústavná. Petíciu za referendum o predčasných voľbách iniciovala opozícia s odborármi, podporilo ju viac ako 585 000 ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.