Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2016, 09:59

Podtatrancov zasiahol downburst. Extrémny jav zanechal po sebe zaplavené ulice

Po mimoriadne silných búrkach museli zasahovať hasiči.

Podtatrancov zasiahol downburst. Extrémny jav zanechal po sebe zaplavené ulice
Zdroj: TASR/Branislav Račko

Podtatranskú oblasť v pondelok (29. 8.) v popoludňajších hodinách zastihla silná búrka, ktorú meteorológovia z Meteorologickej stanice Svit opísali ako downburst. Ide o extrémny meteorologický úkaz, keď výrazný zostupný prúd studeného vzduchu dopadne na zem a rozširuje sa do strán. Je sprevádzaný prudkým silným nárazovým vetrom a vo väčšine prípadov aj intenzívnymi krátkodobými prívalovými zrážkami. Ako pre TASR potvrdil krajský operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru v Prešove, po intenzívnom daždi museli odčerpávať najmä vodu v pivniciach.

"Mimoriadne silné búrky sa v týchto chvíľach vyskytujú v oblasti Tatier a predovšetkým v okrese Poprad. V okrese Poprad za uplynulú hodinu udrelo viac ako 1000 bleskov a búrky prinášajú výrazné prívalové zrážky," napísal v pondelok portál imeteo.sk.

"Naposledy sa downburst vyskytol vo Svite 5. augusta 2014. Počas búrky spadlo 32,9 mm zrážok a búrka sa prejavila aj silnou bleskovou aktivitou," vysvetlili meteorológovia zo Svitu. Búrka zasiahla aj Poprad a viaceré obce v okrese. V Poprade podľa slov meteorológov za hodinu spadlo 44 litrov zrážok na štvorcový meter (m2) pôdy. V Gánovciach to bolo 54 litrov zrážok na m2 a v oblasti popradského letiska zaznamenala zrážkomerná stanica okolo 37 mm zrážok. "Na Spiši bolo zaznamenaných viac ako 2000 bleskov, pričom na celom Slovensku ich počas pondelka udrelo okolo 5400," informovali z Meteorologickej stanice Svit.

Po prudkých prívalových dažďoch zaliala voda niektoré ulice, cesty a zaplavené boli aj parkoviská na popradských sídliskách. Hasiči potvrdili, že vodu odčerpávali z pivníc vo Svite, v Gánovciach čistili vozovku od nánosov blata.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.